Küba’da yılın en düşük vaka sayısına ulaşıldı

Küba’da yılın en düşük vaka sayısına ulaşıldı

Küba, toplam aktif Covid-19 vaka sayısını 863 olarak açıkladı. Bu, ülkede yılın en düşük vaka sayısı oldu. Ülkede geçtiğimiz hafta salgın kaynaklı ölüm sayısı 5 olarak açıklandı.

Küba Halk Sağlığı Bakanlığı’na bağlı Epidemiyoloji departmanının direktörü Dr. Francisco Durán García, ülkede geçen haftaki Covid-19 vaka tespitinin, bir önceki haftaya göre 467 azaldığını ve bu yıl bir günde ilk defa 1000’den az vaka tespiti yapıldığını açıkladı.

Durán García, “Bu, iyileşen hasta sayısı ve bir günde hastalığa yakalananların sayısının düşüşüne ilişkin çok şey söylüyor” açıklamasında bulundu.

Ülkede günlük yapılan test sayısının arttığına işaret eden Durán García, geçen hafta 136 bin 823 test yapıldığını, bunun bir önceki haftaya göre 4 bin 719’luk bir artışa tekabül ettiğini belirtti.

Ülkede Kasım ayında görülen pozitif vaka sayısının Ekim ayına göre 66 bin 150’den 9 bin 586’e kadar düştüğünü vurgulayan Durán García, çocuklarda görülen vakaların da geçen yıla göre 345’ten 204’e düştüğünü bildirdi.

Geçtiğimiz hafta 5 kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklayan Durán García, ölüm sayısında da düşüşün kaydedildiğini aktardı.

Dün hastanelerden 192 kişinin taburcu olduğunu aktaran Durán García, vakaların yüzde 99’unun iyileştiğini bildirdi.

Yeni Omikron varyantına ilişkin de konuşan Durán García, bu varyantın büyük bulaşma kapasitesinden dolayı “kaygı verici” kategorisinde görüldüğünü ve bu nedenle Küba’nın uluslararası seyahatlere dönük yeni tedbirler alacağını kaydetti.

Buna göre, ülkede 130 yeni vaka görülürken, pandemi başından bu yana toplam görülen vaka sayısı 962 bin 350 oldu. Şu anda 863 aktif vakanın bulunduğu ülkede 838 hastanın durumunun iyi olduğu, 13 hastanın durumunun kritik olduğu, 12 hastanınsa durumunun ciddi olduğu belirtildi. Covid-19 nedeniyle ülkede şu ana dek toplam 8 bin 300 ölüm yaşandı. 953 bin 130 kişiyse sağlığına kavuştu.