Biden’dan Küba açıklaması

ABD’nin Demokrat Parti başkan adayı ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, hafta başında yaptığı açıklamada, Kasım ayında başkanlık seçimini kazanması durumunda eski Başkan Barack Obama’nın Küba’ya yönelik politikalarına geri döneceğini söyledi.

ABD menşeli CBS’e konuşan Biden, Obama’nın dış politikasına “geri döneceğini” söyleyerek Küba’ya ithafen “Aslında politikayı yürürlüğe koyduğumuzda yapacaklarını söyledikleri taahhütleri sürdürmeleri konusunda ısrar ediyorum.” dedi.

Obama’nın yönetimi altında, ABD ve Küba arasında, ilişkileri normalleştirme süreci başlatmış ve diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması için iki ülke karşılıklı adımlar atmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Obama’nın Küba’ya yönelik politikasını tersine çevirmeye karar verdi ve Haziran 2017’de ekonomik yaptırımları yeniden kabul etti. Ayrıca, seyahat kısıtlamaları da dayatan Trump, ada ülkesine yönelik diplomatik ilişkiyi ortadan kaldırdı.

Biden  Yaptırımlara Devam Etmeyi Planlıyor

Trump yönetiminin, Küba’nın Venezuela’nın Bolivarcı hükümetiyle olan ilişkisini öne sürerek uyguladığı yaptırımları desteklediğini söyleyen Biden, “Maduro’yu desteklemekte büyük zorluk yaşıyorlar, Maduro’nun başı gerçekten belada,” dedi. Biden “hala yaptırım uygulamamamız için hiçbir neden yok. Ancak onları tanımamak, yaptırım uygulamaktan farklı bir şey.” şeklinde konuştu.

Biden adaya yönelik saldırgan ekonomik politikaları “Bu Küba’dan daha fazlasıyla, tüm Karayipler ve Latin Amerika’daki tüm dostlarımız ve müttefiklerimizle ilgili” sözleriyle savundu.

Küba’ya karşı yarım asırdan uzun süredir uygulanan ABD ablukası, uluslararası hukuku ihlal ettiği için uluslararası toplum tarafından büyük ölçüde kınanmış durumda. Biden’in yorumları mevcut Trump yönetiminin bakış açısından daha az kavgacı gibi görünse de, Demokrat Parti’nin dış politikaya, özellikle Küba ve Venezuela ile ilişkiler söz konusu olduğunda, Cumhuriyetçi Parti’den çok da farklı yaklaşmadığını gösteriyor.

 

https://sol.org.tr/haber/bidendan-kuba-aciklamasi-3133