ABD’deki Küba Büyükelçiliği’ne yönelik terör saldırısını kınıyoruz

26 Eylül 2023

ABD’deki Küba Büyükelçiliği’ne yönelik terör saldırısını kınıyoruz

24 Eylül 2023 gecesi Küba’nın Washington’daki büyükelçiliğine iki adet molotof kokteyli atılarak terör saldırısı düzenlendi. Saldırıda büyükelçiliğin ön duvarı zarar görürken neyse ki herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadı.

Gerçekleştirilen terör eylemi, geçtiğimiz on yıllar içinde Küba’nın Washington’daki misyonunu hedef alan çok sayıda saldırının yeni bir halkasını oluşturuyor. Bunlardan sonuncusu 2020 yılında yaşanmış, Küba Büyükelçiliği’nin binasına düzenlenen silahlı saldırıda otuz tane mermi boşaltılmıştı.

Saldırının Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere gerçekleştirdiği Washington ziyaretinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekicidir. On yıllardır ABD hükümetlerinin kanatları altında dokunulmazlığın keyfini süren ülkedeki karşı-devrimci örgütler, Diaz-Canel’in ziyareti öncesi ve sırasında kullandıkları düşmanca dille bu provokasyonun işaretini vermiştir.

Provokasyonun amacı 64 yıldır dize getirilemeyen Küba devrimine, ABD tarafından uygulanan insanlık dışı ablukaya direnen Küba halkına, ziyareti sırasında Diaz-Canel’i en derin dayanışma duygularıyla selamlayan ABD’li yurttaşlara göz dağı vermektir. Daha öncekiler gibi bu saldırı da işe yaramayacaktır.

Derneğimiz, büyükelçilik nezdinde Küba halkını ve onun direngen devrimini hedef alan bu terör saldırısını şiddetle kınamaktadır; saldırının failleri derhal cezalandırılmalıdır.

Derneğimiz, terör suçlarına her gün yenisini ekleyen ABD’nin Küba’yı büyük bir yüzsüzlükle terörü destekleyen ülkeler listesine dahil etmesini reddetmektedir. Dünya halklarına silah doğrultmak bir yana eğitimde, sağlıkta, kültürde ve sporda daima dayanışma elini uzatmış olan sosyalist Küba derhal bu keyfi listeden çıkartılmalıdır.

Küba ekonomisinin kalkınmasını, Küba halkının refahını hedef alan ve tarihin en uzun soykırım suçunu teşkil eden ABD’nin iktisadi, ticari, finansal ablukası derhal sonlandırılmalıdır.

Derneğimiz, Türkiye’den milyonlarca Küba dostu adına kardeş Küba halkının, Küba devriminin ve onun meşru liderliğinin yanında olduğunu bir kez daha ilan eder.

Yaşasın Küba!

José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu