Arjantin 200 Kübalı doktoru bekliyor

Arjantin hükümeti Pazar gecesi 200 Kübalı doktordan oluşan bir sağlık tugayının, Covid-19 salgının yayılmasına karşı yerel sağlık çalışanlarına yardımcı olmak için ülkeye ulaşacağını açıkladı.

Arjantin Sağlık Bakanı Gines Gonzalez, ‘‘Onlardan beklediğimiz tıbbi kaynaklara katkıda bulunmaları ve katılmaları, ön cephede yer almayacaklar’’ derken, Kübalı uzmanların önemli kararlar almayacaklarını, ama hastaların tedavisiyle ilgileneceklerini ve ihtiyaç duyulduğunda yardım edeceklerini ekledi.

Gonzalez, hedefin en tecrübeli profesyonelleri enfekte olmuş hastalarla yüksek düzeyde temas kurmaktan korumak olduğunu açıkladı. ‘‘Şu an 600 bin ila 670 bin doktorumuz var. Bunların yüzde 70’i üniversiteden geliyor, bu yüzden onlara özen göstermemiz gerekiyor’’ diye konuştu.

Sağlık Bakanı’nın Kübalı doktorların davet edilmesi açıklamaya yönelik çabasının, küresel salgına karşı güçleri birleştirme ihtiyacına rağmen sağcı muhalif gruplardan gelen eleştiriler olduğu belirtiliyor. Pazartesi günü itibarıyla, Arjantin’de 2 bin 941 onaylanmış vaka ve 135’ten fazla ölün kaydedilmiş durumda.

Kübalı sağlık tugayının, salgının pik yapması beklenen Mayıs ayında ülkeye ulaşması bekleniyor.

Küba salgının başlamasından bu yana pandemiye karşı mücadelenin ön saflarında yer alarak, 21 ülkeye doktor ve hemşire gönderdi. Bu ülkelerin arasında Jameika, Barbados, St. Vincent ve Grenadines, Granada, Haiti, Surinam, Antigua ve Barbuda, Belize, St. Lucia, Dominik, Nikaragua, Venezuela, İtalya, Andorra, Togo, Angola, Katar ve Honduras da bulunuyor.

 

https://sol.org.tr/haber/arjantin-200-kubali-doktoru-bekliyor-2316