Matthew Kasırgası

Matthew Kasırgası’nın etkilediği Haiti, Bahamalar ve Jamaika’da bulunan Küba’nın medikal tugaylarının güvende olduğu ve yardım etmeye hazır bulunduğu bildirildi.

Haiti’de bulunan Kübalı medikal tugayının baş görevlisi Dr. Lorenzo Mojena, doktorlardan ve profesyonellerden oluşan 648 Kübalı dayanışma emekçisinin hâlihazırda ülkede hizmet verdiğini ve Haitili vatandaşlara yardım etmeye devam ettiğini belirtti.

Mojena, ülkedeki Küba Elçiliğinin dayanışmacıların güvenliği açısından bir yönetim merkezi oluşturduğunu söylerken Küba Sağlık Bakanlığı ile ülkede bulunan yetkililerin yakın işbirliğinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

Jamaika bulunan Kübalı medikal tugayın baş görevlisi Dr. Héctor Mustelier ise ülkede bulunan dayanışmacıların güvende olduğunu ve Jamaika’nın sağlık yetkilileriyle işbirliği içinde kurtarma ve yardım çalışmalarına katkı sağladıklarını bildirirken 5 Ekim Çarşamba günü tüm tugay üyelerinin çalıştıkları kurumlara dönerek çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

114 Kübalı dayanışma emekçisi ile Bahamalarda bulunan medikal tugayın baş görevlisi Dr. Tomás Reinoso ise, gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını belirtti. Dr. Reinoso ayrıca, Küba’da bulunan Medikal Dayanışma Merkezi ve Küba Sağlık Bakanlığı ile devamlı iletişimde olduklarını söyledi.

http://en.granma.cu/…/cuban-collaborators-safe-and-ready-to…