Küba’yı hedef alan 60 yıllık abluka son bulmalıdır!

Küba’yı hedef alan 60 yıllık abluka son bulmalıdır!

Bugün ABD yönetiminin Küba devrimini hedef alan soykırım suçu niteliğindeki iktisadi, ticari ve finansal abluka politikasını başlatmasının 60. yıldönümü.

ABD yönetimi, Küba devrimini yıkmak için her türlü sabotaja, devrimin önderlerine yönelik suikastlara, Domuzlar Körfezi çıkartması gibi işgal girişimlerine ek olarak 3 Şubat 1962 tarihinde bu küçük ada ülkesine karşı abluka uygulamasını başlattı. Amacı, ülkenin dünyayla olan iktisadi, ticari, finansal ilişkilerini kesmek ve Küba halkını yoksulluk içinde boğmaktı.

60 yıldır süren ablukanın Küba ekonomisine verdiği zarar yüz milyarlarca doları aştı.

Bu uygulama, sosyalist blokun yıkılması sonrasında daha da sıkılaştırılarak Küba halkını hedef alan korkunç bir cendereye dönüştü. İnsanlık dışı abluka politika bugün ABD başkanı olan Biden döneminde de acımasızca sürdürülüyor.

Küba, ablukaya karşın insani göstergelerini her geçen yıl iyileştiren, halkına ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti sağlayan istisnai bir ülke olmaya devam ediyor. Küba, pandemi döneminde de insanı merkeze koyan politikasından taviz vermedi ve halkını en yüksek oranda aşılayan, çocuklarının tümünü aşıyla koruma altına alan ülke oldu. Sınırlı kaynaklarına rağmen onlarca ülkeye sağlık ekibi yollayarak pandemiyle mücadelede başka halklara yardım elini uzatmaktan da geri durmadı. Ancak pandeminin yol açtığı ekonomik güçlüklerin yanında ablukanın varlığı, Küba halkının karşılaştığı zorlukların her geçen gün daha da katmerlenmesine yol açıyor.

Bu karanlık dönemde insanlığın yüz akı olan Küba halkına yönelik insanlık dışı abluka politikası son bulmalıdır.

Küba, ABD’nin abluka politikasına boyun eğmeyeceğini 60 yıl boyunca açıkça göstermiş; bu uygulamanın işe yaramayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Biz Küba dostları olarak Küba halkının onurlu direnişinin yanında olduğumuzu ilan ediyor, bu işe yaramaz insanlık dışı politikanın derhal sona erdirilmesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Küba halkı teslim olmayacak!

Yaşasan Küba!

Yaşasın Küba’yla dayanışma!

José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu