Venezuela’da gösterilerde ölenlerin çoğunluğu gösterici değil

Ernesto Villegas

Venezuela hükümeti, son 2 aydaki gösterilerde ölenlerin çoğunluğunun gösterici olmadığını açığa çıkardı.

Venezuela’da Başkan Niclas Maduro’yu devirmek için Amerikancı-sağcı muhalefetin şiddet eylemleri sürerken çok çarpıcı bir istatistik yayımlandı.

teleSUR‘da yer alan habere göre, Venezuela hükümeti, gösterilerde ölen Venezuelalıların çoğunun gösterici olmadığını açıkladı.

İletişi Bakanı Ernesto Villegas, Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez ve İnsan Hakları Ulusal Konseyi Başkanı Larry Devoe tarafından açıklanan rapora göre, 51. gününde olan gösterilerde şu ana kadar 60’a yakın kişi hayatını kaybetti.

Villegas, muhalefet ve uluslararası medya tarafından ortaya atılan iddiaların aksine, ölümlerin çoğundan devletin sorumlu olmadığını kaydetti.

Rapora göre 15 kişi protestolar sırasında ölürken, 6 kişi barikatlarda, 13 kişi ise protestolar dışında hayatını kaybetti.

Protestolar dışında hayatını kaybedenlerden birisi, muhalifler tarafından vurulan bir çocuk. Bakanlar, toplantıda çocuğun annesine ait bir video da gösterdiler. Bu videoda anne, muhalif liderleri oğlunun ölümünden siyasi rant elde etmeye çalışmakla suçluyor.

Toplamda 7 Chavez yanlısının öldürüldüğünü, bunların 4’ünün suikast olduğunu söyleyen Villegas, 4 de polis memurunun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son 2 ayda ölenler arasında yer alan 7 kişinin aileleri de, yakınlarının gösteriler sırasında öldürülmediklerini söyleyerek, muhaliflerin iddialarına karşı çıktı.

Yine ölüler arasında yer alan 4 kişinin de polisin kullanmadığı silahlarla öldürüldüğü açıklandı.

Bütün bunlara rağmen Bakan Villegas, gösteriler sırasında yaşanan ölümleri yadsımadıklarını, bu konu hakkındaki soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Başkan Maduro’nun plastik mermi kullanımını yasakladığını hatırlatan Bakan, sağcı muhalefeti şiddetten vazgeçmeye çağırdı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/venezuelada-gosterilerde-olenlerin-cogunlugu-gosterici-degil-197359