Şiddetli yağışlar toprak kaymasına yol açtı: En az 254 kişi hayatını kaybetti

Kolombiya’nın Mocoa kentinde şiddetli yağışlar nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Kolombiya ordusundan yapılan açıklamada, 254 kişinin hayatını kaybettiği, en az 400 kişinin yaralandığı, 200 kişinin ise hala kayıp olduğu belirtildi.

BBC Türkçe‘nin aktardığı habere göre, Mocoa nehrinin taşması sonucu birçok mahalle, çamur ve taş yığınlarının altında kaldı. Ordu, Putomaya eyaletinin başkenti olan Mocoa’da en az 400 kişinin yaralandığını, 200 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Kayıp olan kayınpederini aradıklarını söyleyen Usale isimli bir vatandaş, “Kayınvalidem de kayıptı ama onu evimizden 2 kilometre ötede sağ olarak bulduk. Yaralı ama bilinci yerinde” diye konuştu.

Mocoa Belediye Başkanı Jose Antonio Castro, yerel medyaya kentin tamamen tecrit olduğunu, elektrik ve içme suyunun olmadığını söyledi. Kendi evinin de ağır hasar gördüğünü anlatan Castro, çamur yığının çatı seviyesine kadar geldiğini belirtti. Bölgede ise son birkaç aydır aralıklarla toprak kaymaları meydana geliyor. 1100 asker ve polis memurunun da katıldığı kurtarma çalışmalarında, yüzlerce kayıp kişiye ulaşılmaya çalışıyor.

Sosyal medyada yayımlanan bazı fotoğraflarda, hava kuvvetlerinin yaralıları helikopterlerle hastanelere taşıdığı görülüyor. Ordunun açıklamasında “Kahramanlarımız olağanüstü hal kalkıncaya kadar felaket bölgesinde kalacak” denildi. Kolombiya Ulusal Felaket Risk Yönetimi Başkanı, AFP ajansına bölgede bir gecede, 10 günlük yağmur yağdığını söyledi.

Yağmur sonrasında Mocoa nehri ve üç kolu taştı. Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos bölgede olağanüstü durum ilan etti ve kurtarma çalışmalarını görmek için Mocoa’ya gitti. Santos, “Felaketzedelere yardım için elimizden geleni yapacağız. Acı içindeyim” dedi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/siddetli-yagislar-toprak-kaymasina-yol-acti-en-az-254-kisi-hayatini-kaybetti-191363