“Küba’ya Kalbini Gönder” kampanyası başladı

Eskisehir Tepebaşı Belediyesi ​il​e Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin birlikte yürüttüğü “Küba’ya Kalbini Gönder” kampanyası çerçevesinde 13 Mayıs 2017 Cumartesi akşamı Küba Gecesi düzenlendi. Kübalı müzik grubu Los Amigos’un sahne aldığı geceye Küba büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals da katıldı. 

Gece​ Jose Marti Küba Dostluk Derneği​ Eskişehir şubesi adına Aslı Demir’in konuşması ile başladı. Demir,​ ABD’nin 56 yıldır Küba’ya uyguladığı ​ablukanın yıkıcı sonuçları nedeniyle Küba​’nın​ kalkınmasının engellendiğini ve bunun uluslararası hukuka göre suç ​teşkil ettiğini ifade etti. 

Devrim, düzenlenen kampanyanın ve gecenin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini, ABD’nin bu başlıkta teşhir edilmesinin önemli olduğunu belirtti​. Ayrıca “Küba’ya Kalbini Gönder” kampanyası çerçevesinde Küba’nın ihtiyaç duyduğu bazı malzemelerin en kısa süre içinde toplanarak önümüzdeki aylarda Küba’ya yollanacağını belirtti.

Büyükelçi Casals ​ise​ Eskişehir’de olmaktan mutlu olduklarını, burada kendilerini Küba’da gibi hissettiklerini​belirterek​ sözlerine başladı. ABD’nin uyguladığı ​ablukayı derhal sona erdirmesi ve Guantanamo üssünü boşal​t​ması gerektiğini ifade ederek ABD​ ile Küba ​arasındaki ​ilişkile​rde​​ normalleşmenin​ ancak bunlardan sonra mümkün olabileceğini söyledi. Bu tür kampanya çalışmalarının onları çok​heyecanlandırdığını​ ve Küba devriminin başarıyla devam etmesinde bu çabaların çok önemli olduğunu ifade etti.