Küba ve Türkiye dışişleri bakanlarından ortak basın toplantısı

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Ankara ziyareti kapsamında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Dışişleri Konutu’nda yapılan heyetler arası görüşme, basına kapalı yapıldı ve yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmenin ardından bakanlar, ortak basın toplantısı için gazetecilerin karşısına çıktı.

İlk sözü alan Çavuşoğlu, Küba ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 65. yılı olması nedeniyle Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez’in Ankara’ya ilk ziyaretinin “sembolik” olduğunu söyledi.

“Küba ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, AKP hükümetinin “Latin Amerika açılımı”nın sürdüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, Latin Amerika’daki bölgesel ve ekonomik örgütlerle işbirliğinin sürdüğünü belirtirken, Kolombiya sorununun çözümünde de Türkiye’nin maddi ve teknik desteğinin devam ettiğini söyledi.

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’yu saygıyla andıklarını belirten Bakan, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdiklerini söyleyerek, Küba’da yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerinin olduğunu hatırlattı.

“Küba’nın tıp ve biyoteknoloji alanındaki başarıları tüm dünyada takdir topluyor” diyen Çavuşoğlu, tıp alanının yanı sıra medya ve kültür alanlarında da işbirliğini geliştireceklerini söyledi.

‘KÜBA’DA FETÖ YAPILANMASI YOK’

“Küba’da FETÖ yapılanması yok” diyen Bakan, Türkiye’nin her tür darbeye karşı olduğunu, Küba’nın böyle düşündüğünü bildiklerini belirtti.

Çavuşoğlu’ndan sonra söz alan Kübalı Bakan Rodriguez, Küba için Türkiye ile ilişkilerin çok önemli olduğunu, ilişkilerin ilerlemesinin Havana’yı mutlu ettiğini kaydetti.

“Turizm, biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji alanlarındaki işbirliği isteğimizi vurguluyoruz” diyen Rodriguez, Fidel’in ölümünün ardından gösterdikleri dayanışma nedeniyle Türk halkına ve devletine teşekkür etti.

Rodriguez, ABD-Küba ilişkilerinin seyrine ilişkin bir soru üzerine, şu anda dış politika faaliyetlerinin olduğu gibi devam ettiğine dikkat çekti ve ABD-Küba ilişkilerinde atılan adımların, Küba’ya uygulanan ekonomik ambargoya rağmen atıldığını hatırlattı.

Bakan Rodriguez, halkların menfaati için işbirliği yapmaya hazır olduklarını da dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu ise, Ankara’nın Küba’ya uygulanan ambargoyu desteklemediğini belirtti. Küba’yı çok önemli bir ortak olarak gördüklerini kaydeden Türk Bakan, ambargolara prensip olarak karşı olduklarını, sorunların diyalogla çözülmesini desteklediklerini söyledi.

“ABD-Küba yakınlaşmasından memnunuz” diyen Çavuşoğlu, süreci desteklediklerini ve bu sürecin tersine dönmemesini umduklarını vurguladı.

Birleşmiş Milletler’de Küba’ya yönelik ablukanın kınanması oylamasında her yıl lehte oy verdiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu desteğimiz sürecek” dedi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Dışişleri Konutu’ndan ayrıldı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/kuba-ve-turkiye-disisleri-bakanlarindan-ortak-basin-toplantisi-200038