Küba tek başına dünyayı kurtarabilir mi?

 

Akif Akalın

Çin’in Ocak ayı başında Dünya Sağlık Örgütü’nü nedeni belli olmayan zatürre vakaları hakkında bilgilendirmesinden kısa bir süre sonra “Kovid – 19 Ulusal Önleme ve Kontrol Planı” hazırlayan Küba, Kübalıların salgından etkilenmemeleri için gerekli tedbirleri aldı. Fakat diğer ülkelerden farklı olarak bununla yetinmedi. Çünkü Küba kendisini yalnızca Kübalılara değil, bütün dünya emekçilerine karşı “proletarya enternasyonalizmi” çerçevesinde sorumlu hissediyordu ve dünyanın diğer coğrafyalarındaki emekçilerin yardımına koşmaya başladı.

İlk olarak 16 Mart’ta Kübalı uzmanlar Venezuela’ya giderek, Venezuela Sağlık Bakanlığı’nın salgın karşısında gerekli tedbirleri alması için yardımcı oldu. Bu sırada Venezuela’nın gereksindiği tıbbi malzemeler belirlendi ve gönderildi. Daha sonra Venezuela’nın salgınla baş edebilmesi için 136 sağlık emekçisinden oluşan bir tıp tugayı (brigade) ülkeye gönderildi.

Daha sonra Nikaragua başkan yardımcısı Rosario Murillo, 18 Mart’ta, salgınla mücadelenin örgütlenmesi için 5 Kübalı uzmanın Nikaragua’ya geldiğini açıkladı. Kübalı uzmanlar hemen Nikaragua’nın salgınla mücadele planının değerlendirmesini yaparak, ülkeye alması gereken tedbirler konusunda yardımcı oldular.

2019 Kasım’ında Küba ve Surinam arasında ilişkilerinin 40. yıldönümü nedeniyle kutlamalar yapılmıştı. Geçen 40 yıl boyunca Surinam’ı bir an olsun yalnız bırakmayan Küba, 20 Mart’ta bu ülkeye, okurlarımızın da yakından tanıdığı, birçok yazımıza konu olan Henry Reeve tıp tugayından 51 sağlık emekçisi ile yardıma koştu. Bugün Kübalı sağlık emekçileri Surinamlıları koronavirüse karşı korumak için görev yapıyor.

Aynı gün, 20 Mart’ta Henry Reeve tıp tugayından 5 sağlık emekçisi de Granada’nın yardımına koştu. Özellikle yoğun bakım uzmanlarına ihtiyaç duyan Granada, proletarya enternasyonalizmi sayesinde kendisinin asla kısa sürede yetiştiremeyeceği uzmanlara kavuştu.

21 Mart’ta yine Henry Reeve tıp tugayından 140 sağlık emekçisi, Küba’nın komşusu Jamaika’ya ulaştı. Jamaikalılar ne zaman bir sağlık sorunuyla karşılaşsalar, hiçbir karşılık beklemeden yardımlarına koşan Kübalı sağlık emekçilerini coşkuyla karşılarken, COVID 19 salgınına karşı artık yalnız olmadıklarını hissettiler.

https://haber.sol.org.tr/dunya/kuba-tek-basina-dunyayi-kurtarabilir-mi-283469