Alman anaakım medyası Venezuela’daki ABD destekli darbe girişimini nasıl gördü?

Venezuela’daki ABD destekli darbe denemesi Alman anaakım medyasında “Maduro’ya karşı isyan”, “Sözde darbe denemesi”, “Maduro karşıtlarının baş kaldırısı”, “Diktatörlük kaygısının yarattığı askeri darbe denemesi” gibi nitelemelerle değerlendirildi.

Liberal Die Zeit gazetesi “İsyan” olarak nitelediği darbe girişimini, “Maduro isyanın üzerine sert önlemlerle gidileceğini açıkladı” diye gördü.

“ÖRNEK TÜRKİYE Mİ?”

Venezuela’daki karşı-devrimci darbe denemesi ile Türkiye’deki 15 Temmuz darbe denemesi arasında da benzerlik olduğunu iddia eden Die Zeit, “Türkiye’deki darbe denemesini gerekçe göstererek topyekün karşı saldırıya geçilmişti. Benzer durum Venezuela’da görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: ‘SÖZDE DARBE DENEMESİ’

Benzer ifadeler muhafazakâr Frankfurter Allgemeine Zeitung’da da yer buldu. Frankfurter Allgemeine Zeitung, “Sözde darbe denemesi” nitelemesini kullanırken, ülkedeki karışıklığın sorumlusu olarak Maduro önderliğindeki “diktatörlük heveslilerinin” olduğunu iddia etti. Ve Die Zeit’la ağız birliği etmişçesine, “Örnek Türkiye mi?” sorusunu sordu.

Der Spiegel, daha ihtiyatlı bir dil kullanarak, “Darbe denemesi” ifadesini yeğledi ve “Hükümet, azmettirici olarak ABD’yi görüyor” ifadesine yer verdi.

Resmi devlet radyosu ve portal Deutschlandfunk, “İsyan mı, terör saldırısı mı?” başlığını attı. Ve yanıtladı: “Hükümetin açıklamasına göre, terör saldırısı.” Haber içerisinde ise, “İsyan yeni seçim istiyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Sol” liberal Süddeutsche Zeitung’un haberinde ise, darbe girişiminin ABD bağlantılı bir kalkışma olduğuna dair herhangi bir değerlendirmeye rastlanmazken, “muhalefet”in “Maduro iktidarına karşı isyan denemesi” yaptığını iddia etti.

DİE WELT: ‘DİKTATÖRLÜK KAYGISI, DARBEYE YOL AÇTI’

Liberal Die Welt  “Venezuela’da paramiliter isyan” başlığını kullanırken, “isyan”ın “Maduro’ya karşı gerçekleştirildiği”ni iddia etti.

Die Welt, “Venezuela’da devletin diktatörlüğe dönüştürülmesi kaygısı, askeri darbeye yol açtı” değerlendirmesinde bulundu.

Tevfik Taş

http://haber.sol.org.tr/dunya/alman-anaakim-medyasi-venezueladaki-abd-destekli-darbe-girisimini-nasil-gordu-205373


http://www.zeit.de/politik/ausland/2017-08/venezuela-nicolas-maduro-rebe…