100 yaşını aşan binlerce kişinin ülkesi: Küba

11 milyondan fazla nüfusa sahip olan Küba, yüz yaşını doldurmuş 2,153 kişiye ev sahipliği yapıyor ve bunlardan en az üçü 113 ila 115 yaş arasında.

Yerel basının yayınladığı resmi verilere göre, Küba’nın asırlık yurttaşlarının çoğu ülkenin doğu illerinde yaşıyor ve başkent Havana da oldukça büyük bir ağırlığa sahip. Yüz yıldan eski olanların yarısından biraz fazlasının -1200- kadın olduğu belirtiliyor.

Yaşlılar, Sosyal Refah ve Zihinsel Sağlık Dairesi başkanı Dr. Alberto Fernandez, 60 yaşın üstünde 2.2 milyondan fazla kişinin bulunduğu ve bunun ülke nüfusunun beşte biri olduğunu söylüyor..

Dr. Fernandez, Kübalıların yüzde 87’sinden fazlasının 60 yaşın üstünde yaşadığını ve önümüzdeki on yılda bu sayının yüzde 90’ın üzerine çıkacağını öngörüyor.

Kübalıların uzun ömürlülüğü, ölüm oranındaki düşüşle, doğrudan ve herkes tarafından erişilebilir ücretsiz,  sağlam bir sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerinin oluşu ile bağlantılı.

Küba “başarılı yaşlanan nüfusun bir örneğidir” diyen Dr.Fernandez, asırlık yurttaşlarının çoğunun mental kayıp yaşayan ya da engelli, bağımlı bireyler olmadığını vurguluyor.

116 yaşındaki Maria Emilia Quesada Blanca’nın uluslararası rekorlara katılmamasına rağmen adada en uzun yaşayan ve dünyanın dördüncü en yaşlı kadın olduğu bildiriliyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/100-yasini-asan-binlerce-kisinin-ulkesi-kuba-198438