Venezuela’da Maduro görevi bıraktı mı?

Venezuela’da Abd destekli sağcı muhalefet, ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları devlet başkanı Nicolas Maduro’nun bir an önce görevden ayrılması ve erken seçime gidilmesi için referandum süreci başlatmıştı.

Ancak referandum sürecinde toplanan imzalarda sahtecilik yapıldığının ortaya çıkması üzerine, Seçim Konseyi referandum sürecini durdurmuştu.

 

Referandum için de son tarih, 10 Ocak 2017 idi. Bu tarihi geçtikten sonra, Maduro azledilse bile, yerine geçen kişi yine bir Çavist olan Başkan Yardımcısı olacak.

Tüm bunlara rağmen, muhaliflerin çoğunlukta olduğu parlamento, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevini bıraktığını ilan ederek sembolik yargı sürecini başlatan bir karar aldı.

Çağrıda, Maduro’nun “görevi bıraktığı” ilân edilirken erken Devlet Başkanlığı seçimleri çağrısı yapıldı.

Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, parlamentonun aldığı karar hükümsüz ilân edildi. Mahkeme, meclisin anayasal yetkileri içinde olmadığı için, parlamenterleri Maduro’nun “siyasi yargılanmasını” durdurmaya çağırdı.

15 Kasım 2016 tarihli Anayasa Mahkemesi kararına atıf yapan mahkeme, meclisi Maduro’ya yönelik “siyasi sorumluluk” içeriden prosedürün işletilmesini durdurmaya davet etti.

Ancak sosyalist Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello, parlamentodaki oylamayı reddederek, “Maduro istifa etmedi ve istifa etmeyecek” dedi.

Cabello, Başkan Maduro’nun ve partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV) parlamentodaki oylamayı meşru görmeyeceğini de sözlerine ekledi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/venezuelada-maduro-gorevi-birakti-mi-181877