Venezuela’da ABD destekli aşırı sağ, yönetimin ‘kimyasal silah’ kullandığını iddia ediyor

Son günlerde Venezuela’da sokak eylemlerine tekrar hız kazandıran aşırı sağ, Maduro hükümetinin ”kimyasal silah” kullandığını iddia etti. İddiaların aksine Venezuela hükümetinin elinde kimyasal silah bulunmadığı biliniyor.

Son günlerde Venezuela’da sağcı göstericiler, Maduro hükümeti aleyhinde şiddetli sokak gösterilerine başladı.

Venezuela polisinin protestolar boyunca taşlı ve molotof kokteylli saldırıların hedefi olurken çoğunlukla kalkanlar ve su topları kullanarak savunmada yer aldığı bildiriliyor.

teleSur‘da yer alan habere göre muhalefet liderleri, Cumartesi günü protestocuların polise karşı saldırılarını yoğunlaştırdığı sırada, Maduro hükümetinin, hükümet karşıtı göstericilere karşı “zehirli silahlar” kullandığını iddia etti. 

Parlamentodaki ”Halkın İradesi Partisi’nin önde gelen isimlerinden, El Hatillo Belediye Başkanı David Smolansky, Twitter üzerinden “Nicolas Maduro’nun Suriye’de kullandığı kimyasal silahları kullanmaya başladığını” iddiasında bulundu.

Smolansky, “Polisin yasak olan bir ‘kırmızı kimyasal gaz’ kullandığını duyuruyorum.” dedi. 

Fakat Smolansky bu dayanaktan yoksun iddiaları yayacak tek muhalefet lideri değildi.

Ayrıca, Venezuela Millet Meclisi üyesi Armando Armas, Maduro hükümetinin “kırmızı toksik gazla halka saldırdığı” yönünde bir paylaşımda bulundu.

Halkın İradesi Partisi’nin koordinatörü Marcela Maspero, “polis, bizi baskı altına almak için kırmızı bir gaz kullanıyor” dedi ve “karbon ve limonla etkisiz hale getirilebilir” şeklinde konuştu.

Tüm bu iddialara rağmen Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Venezuela hükümetinin şu anda kimyasal silahlara sahip olmadığı hatta şimdiye kadar hiç olmadığı bilgisini veriyor.

Maduro, geçtiğimiz Cuma günü Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarına yönelik yorumunda Libya ve Irak’tan örnekler vererek “ABD emperyalizmi uluslara karşı müdahalelerini meşrulaştırmak için yalanlar üzerine kuruludur.” demişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/venezuelada-abd-destekli-asiri-sag-yonetimin-kimyasal-silah-kullandigini-iddia-ediyor-192282