Venezuela Komünist Partisi’nden Maduro, işçi sınıfı ve orduya çağrı

Venezuela’da ABD destekli sağcı muhalefetin sokak şiddeti sürerken, ülkedeki devrimciler sorunlara yanıt üretmeye çalışıyor.

Son olarak Venezuela Komünist Partisi (PCV), “Bolivarcı Cumhuriyet’e yönelik darbeyi bozguna uğratın” başlıklı bir açıklamayla, Başkan Maduro’ya, işçi sınıfına, orduya ve Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’ne (PSUV) çağrı yaptı.

Ülkede devam eden sağcı şiddet eylemlerinin, “Kuzey Amerika emperyalizminin” Venezuela’yı istikrarsızlaştırmak için uyguladığı başka bir plan olduğunu vurgulayan PCV, planın zor yoluyla hayata geçirilmeye çalışıldığını ve ABD’nin kıtadaki hegemonyasını sürdürmeyi amaçladığını vurguladı.

Halk düşmanı faaliyetlerinin haftalardır kesintilere ve yaşam şartlarının ağırlaşmasına yol açtığını kaydeden PCV, yakın zamanda terörist eylemlerin de başladığını hatırlattı.

Eylemlerin ulusal ve uluslararası medya kampayası ile birlikte ilerlediğine dikkat çeken Venezuelalı komünistler, kaos ve şiddet döngüsü yaratılarak darbe ya da ABD müdahalesi eliyle hükümetin devrilmeye çalışıldığını belirtti.

Sağcı muhalefetin ABD emperyalizminin doğrudan mali desteğiyle faaliyet yürüttüğünü kaydeden PCV, ordudaki subayların da çeşitli şantaj yöntemleriyle taraf değiştirmeye zorlandığını söyledi.

PCV, olayların sınıf mücadelesinin daha da keskinleşmesi ve iktidar için mücadelesinin yükselmesi anlamına geldiğini belirtirken, Avrupalı ve Kuzey Amerikalı tekellerin Venezuela ve tüm Latin Amerika’yı kontrol altına almak istediklerini hatırlattı.

Birleşik, kuvvetli ve kaynaşmış bir anti-emperyalist cephe kurarak sağcı-Amerikancı muhalefete yanıt verilmesi gerektiğini savunan komünistler, hükümete, ordunun yurtsever komutanlığına ve halk güçlerine çağrıda bulundu.

Halkçı ve yurtsever bir planla hareket edilmesi gerektiğini kaydeden PCV, bunun yapılmamasının “sorumsuzluk” anlamına geleceğini ve iktidarı savaşmadan teslim etmek olacağını belirtti.

Komünist Parti, Bolivarcı değişimleri sağlamak için yıllardır birleşik ve kolektif bir ulusal liderlik için çağrı yaptıklarını, ancak hükümet üzerinde hegemonya kuran küçük burjuva unsurların bu çağrı ve önerilere kulak tıkadığını kaydetti.

PCV, işçi sınıfını, köylülüğü, orta katmanları, yurtsever subayları ve devrimci aydınları ABD’nin emperyalist planlarını bozarken, hükümetin büyük burjuvazinin kontrolünün genişlemesine yol açan küçük burjuva unsurlarına karşı da mücadeleye çağırdı.

PCV, Bolivarcı ulusun yalnızca işçi sınıfı öncülüğündeki halkın birliği tarafından savunulabileceğini ve bu şekilde sosyalizmin gerçek inşasına başlanabileceğini kaydetti.

PCV açıklaması, “Barış, yalnızca faşizmi mağlup ederek gelir” sözleriyle son buldu.

http://haber.sol.org.tr/dunya/venezuela-komunist-partisinden-maduro-isci-sinifi-ve-orduya-cagri-196096