Türkiye’de yaşayan Kübalılardan 8 Mart mesajı

Türkiye’de yaşayan Kübalıların kurduğu ‘Kökler (Raíces)’ adlı dernek, “gülücüklerden oluşan bir geleceğin kurucusu kadınların” 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan bir mesaj yayınladı.

8 Mart vesilesiyle yayınlanan mesajda, yurt dışında “bu kalabalık içinde yaşamak her gün yeni bir güçlüğü beraberinde getirse de, kimliğimizle mağrur ve gururluyuz” diyen Kübalılar, “gülücüklerden oluşan bir geleceğin kurucusu kadınları” selamladılar.

Prensa Latina’da yayınlanan mesajda, “Küba’nın adını yükseklere taşıyan ve taşımakta olan ‘Mariana Grajales, Marta Abreu, Celia Sánchez, Vilma Espín, Sara González, Graciela Pogolotti, Teresita Fernández, Consuelito Vidal, Flora Fong, Alicia Alonso” gibi kendi alanında öncü Kübalı kadınlara atıfta bulunan dernek üyeleri, bu büyük kadınların değerlerinin mirasçısı olduklarını ilan ettiler.

Türkiyeli kadınlara kardeşçe selam yollanan mesajda, “Türkiye’nin tarihi birikimine” işaret edilerek “dünyanın ilk kadın savaş pilotlarından Sabiha Gökçen” anımsatıldı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/turkiyede-yasayan-kubalilardan-8-mart-mesaji-188253