Türkiye Komünist Partisi’nden Küba’yla dayanışma mesajı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), geçtiğimiz hafta sonu Küba’yı vuran Irma kasırgasının yarattığı yıkımın ardından Küba Komünist Partisi ve Küba halkıyla dayanışma mesajı yayımladı.

Yüzyılın en şiddetli kasırgalarından biri olan Irma, Küba’da büyük maddi hasara yol açarken 10 Kübalının da ölümüne neden oldu.

Yayımladığı dayanışma mesajında Küba devletinin can kayıplarındaki artışı önlemek için gösterdiği üstün çabanın altını çizen TKP, Küba halkının bu güçlüğün de üstesinden geleceğinden kuşku duymadığını ifade etti.

Bu zor dönemde Küba’yla dayanışma için seferber olacağını ilan eden TKP, ABD tarafından uygulanan ablukanın kasırgalardan daha yıkıcı olduğunu hatırlatarak ablukanın kaldırılması çağrısını yineledi.

TKP’nin Küba Komünist Partisi ve Küba halkıyla dayanışma mesajının tam metni şöyle:

11 Eylül 2017

Küba Komünist Partisi

Merkez Komite

Karayipleri etkisi altına alan şiddetli Irma kasırgasının yarattığı yıkım nedeniyle Küba Komünist Partisi’ne ve kardeş Küba halkına en derin dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

Kasırgayı ortaya çıktığı ilk andan itibaren titizlikle izleyen Küba devleti tarafından alınan tedbirler doğrultusunda bir milyondan fazla Kübalı güvenli yerlere taşındı ve Küba halkının örnek disiplin ve dayanışması sayesinde can kayıplarının yüksek rakamlara ulaşması önlendi. Ancak kasırganın Küba’yı etkisi altına aldığı üç gün boyunca ülkede binlerce bina hasara uğradı, tarım arazileri ile yol, su, elektrik ve iletişim şebekeleri büyük zarar gördü.

Uzmanlara göre Atlantik’te yaşanan en şiddetli kasırga olma özelliğini taşıyan Irma’nın açtığı yaraların Küba Komünist Partisi’nin devrimci önderliği ve kahraman Küba halkının üstün direnci sayesinde hızla sarılacağından kuşku duymuyoruz.

Bununla birlikte, Türkiye Komünist Partisi olarak bu zor dönemde Küba halkıyla dayanışma için seferber olacağımızı ilan ediyor ve bu vesileyle bir kez daha, yıkıcı etkileri kasırgaların çok ötesine geçen ABD’nin iktisadi, ticari ve finansal ablukasının derhal kaldırılması yönündeki çağrımızı tekrarlıyoruz.

İnsanlık kasırgalardan güçlüdür!

Yaşasın Sosyalist Küba!

Türkiye Komünist Partisi

Merkez Komite

http://haber.sol.org.tr/toplum/turkiye-komunist-partisinden-kubayla-dayanisma-mesaji-209406