Şubat 2017 Etkinlik Programı | İstanbul

Değerli Küba dostları,

Şubat ayında İstanbul’da Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Küba Filmleri gösterimi yapıyoruz.

Açılış etkinliğine Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals’ın da katılacağı etkinlik programımız aşağıda yer almaktadır. Türkçe altyazılarıyla ücretsiz gösterilecek filmlere İstanbul’daki tüm Küba dostlarını bekliyoruz:

6 Şubat Pazartesi – 20.00:

Hal ve Gidiş (Conducta)

Küba/2014, 108 dakika, İspanyolca, Türkçe altyazılı, Renkli.

Yönetmen: Ernesto Daranas Serrano

Oyuncular: Armando Valdes Freire, Alina Rodríguez, Silvia Águila, Yuliet Cruz, Amaly Junco

Filmin konusu: Conducta/Hal ve Gidiş filmi, Havana’da öğretmenlik yapan yaşlı Carmela ve sınıfındaki sorunlu öğrencilerle kurduğu ilişkiyi anlatıyor.

13 Şubat Pazartesi – 20.00:

Kızıl Şehir (Ciudad en Rojo)

Küba/2009, 90 dakika, İspanyolca, Türkçe altyazılı, Renkli.

Yönetmen: Rebeca Chávez

Oyuncular: Carlos Enrique Almirante, Yori Gómez, Eman Xor Oña, Rafael Ernesto Hernández, Mario Guerra

Filmin konusu: 1950’li yılların sonu, Santiago de Cuba; Küba’nın ikinci büyük kenti. Dağlarda faşist diktatörlüğe karşı silahlı direniş yükselirken rejim, kentlerdeki muhalefeti şiddet kullanarak bastırmaya çalışmaktadır. Muhalif örgütlenmeler arasında mücadele yöntemleri konusunda görüş ayrılıkları olsa da rejimin teröründen herkes yeterince nasibini alır. Artık tarafsız kalmanın zamanı değildir.

20 Şubat Pazartesi – 20.00:

Otobüs Durağı (Lista de Espera)

Küba (İspanya-Meksika-Fransa-Almanya)/2000, 105 dakika, İspanyolca, Türkçe altyazılı, Renkli.

Yönetmen: Juan Carlos Tabio

Oyuncular: Vladimir Cruz, Tahimi Alvariño, Jorge Perugorría, Noel García, Alina Rodríguez, Saturnino García, Antonio Valero

Filmin konusu: Bir Küba kasabasındaki köhne bir aktarma durağında, otobüs bekleyen yolcuların oluşturduğu kuyruk uzar da uzar. Geçen otobüslerin hepsi doludur. Tek umutları, durağın yegane aracının tamir edilmesidir. Saatler geçer. Genç mühendis Emilio, bir İspanyol’la nişanlı genç ve güzel Jacqueline, isimsiz bir kör adam ve diğerleri beklemektedir. Gece yarısına doğru Havana istikametine gitmekte olanlar tamir edilen otobüse biner. Ancak otobüs yeniden bozulur. Durağın yöneticisi Fernandez, sorunun bir çözümü olmadığını ve durağın kapanacağını duyurur. İnsanların çoğu ayrılır, ama Emilio kalıp otobüsü kendilerinin onarmalarını önerir. Küçük bir grup öneriyi kabul eder, o andan itibaren de tuhaf ve şefkat dolu bir öykü örülmeye başlar. Hemen hepsi, kendilerinin en iyi taraflarıyla yüzleşip barışacaklardır. Kübalı yazar Arturo Arango’nun 1994 tarihli, “Bekleme Kuyruğu” adlı ödüllü öyküsünden uyarlanan bu dokunaklı ve mizahi film, gerçekçilik ve fantezinin harika bir karışımında parıldayan insan doğasının zaferini kutluyor.

27 Şubat Pazartesi – 20.00:

Kanaryanın Gözü (El Ojo del Canario)

Küba/2011, 120 dakika, İspanyolca, Türkçe altyazılı, Renkli.

Yönetmen: Fernando Pérez

Oyuncular: Daniel Romero, Damián Rodríguez, Broselianda Hernández, Rolando Brito, Julio César Ramírez, Manuel Porto, Enrique Lázaro Piedra, Francisco López, Eugenio Torroella

Filmin konusu: Küba Cumhuriyeti ulusal kahramanı, José Martí’nin Küba bağımsızlık mücadelesine hazırlık ve giriş yılları. Küçük José, ailesinin öğrettiği dürüstlük ve adalet prensiplerini okul yaşamında, toplum genelinde de görmek istemektedir. Ancak büyüdükçe bunların çok daha kapsamlı bir devrim mücadelesinin parçaları olduğunu anlayacak, bu mücadeleninse kendi yaşamını ortaya koymadan yürütülemeyeceğini henüz onaltı yaşındayken öğrenecektir.