Paraguay köylüleri Başkan’ın istifası için sokakta

Ulusal Kongre’nin toplanmasından önceki hafta, Paraguay’a köylülerin eylemleri damga vurdu. 

Köylüler ve Paraguay Pyahura Partisi’nin (PPP) üyeleri, pazar günü Vergi Bakanı Santiago Peña’nın evi önünde toplandı ve toplanan Başkan Horacio Cartes’in istifasını istedi. Evin önünde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, protestocular adına polis ablukası altında bir açıklama yapıldı.

Bir konuşma yapan PPP lideri Eduardo Ojeda “Bakanı Santiago Peña’ya ülkemizde yoksulluk ve aşırı yoksulluk olduğunu söylemek istiyoruz” dedi.

“Ülkemizde 1 milyondan fazla kişi bugün akşam yemeği yiyemeyecek,binlerce kişi hastanelerde ilaç, uzman, altyapı bulunmadığı için ölümle pençeleşiyor, Başkan Cartes Brezilyalı soya üreticilerinin arkasında durduğu için binlerce köylü polis eşliğinde topraklarından tahliye ediliyor” diyen Ojeda, direnen köylülerin polis tarafından vurulduğunu ya da tutuklandığını belirtti.

Köylüler, Cartes’in başka bir dönem daha yarışmasına izin verecek olan anayasal bir reformu destekleyen son kampanyayı reddettiler. 

Neoliberal politikaları savunan Cartes yönetimi, 2012 yılında, ülkenin modern tarihinde ilk ilerici cumhurbaşkanı olan sol Başkan President Fernando Lugo’yu devirenyen parlamento darbesinin ardından başladı. 

http://haber.sol.org.tr/dunya/paraguay-koyluleri-baskanin-istifasi-icin-sokakta-185675