Nikaragua Sandinist Gençliği’nden emperyalist müdahaleye karşı Venezuela’ya destek

Venezuela’da sağ muhalefetin sokak gösterileri devam ederken dün ölü sayısının 37’ye çıktığı duyuruldu.

teleSur’da yer alan habere göre Nikaragua Sandinist Gençliği, sağ muhalefetten gelen saldırıların artması üzerine Hugo Chavez’in mirasını hatırlatarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Bolivarcı Devrime desteğini açıkladı.

Bunun yanı sıra grup Latin Amerika’da barış çağrısında bulundu.

‘CESUR VENEZUELA HALKININ MÜCADELESİNİ KUCAKLIYORUZ’

Managua’daki Venezuela elçiliği önünde toplanan grup, eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in mirasını Amerika halkının barışı lehine hatırlattıkları bir bildiri okudu.

Bildiride Chavez’in sadece Venezuela’yı değil, Latin Amerika ve Karayip ülkelerini de yoksulluktan kurtarmaya yönelik çalışmaları da anıldı.

Açıklamada, “Cesur Venezuela halkının duyulmayan mücadelesini kucaklıyor ve Başkan Nicolas Maduro’nun kurucu meclis önerisine desteğimizi dillendiriyoruz” denildi.

‘MEDYA YALANLARI VE DARBE YENİLECEK’

Grup, şiddeti sona erdirmeye çağırarak Bolivarcı Devrimin toplumsal kazançlarını savunmaya çalışan Venezuela’daki gençlik hareketini desteklediklerini belirtti.

Örgüt temsilcileri, “Devrimi savunmak için zafer bayrağı, aşk ve dayanışma ile dalgalanacak ve gençler, medya yalanlarını ve darbeyi yenecek” ifadelerini kullandı.

Venezuela’daki protestolar bir aydan fazla bir süredir devam ediyor. 

Venezuela’nın Nikaragua büyükelçisi Javier Arrue ise hükümetin ana çıkarının barışa dönmek ve muhalefetin şiddet eylemlerini durdurmak olduğu açıklamasını yaptı.

Nikaragua ve Venezuela arasındaki ilişkiler, 2007’de Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FSLN) iktidarının güçlenmesi ile olumlu yönde gelişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/nikaragua-sandinist-gencliginden-emperyalist-mudahaleye-karsi-venezuelaya-destek-196288