Meksikalı hakim, tecavüzcüyü ‘haz almadı’ diyerek savundu

Meksikalı yargıca göre, genç bir kadına cinsel saldırıda bulunan zengin adamın suçu yok çünkü eyleminden haz almamış.

Meksika’da, Yargıç Anuar Gonzalez Hemadi’nin tecavüz konusunda garip bir tanımlaması var.

Yargıç, 17 yaşındaki Daphne Fernandez’i kaçıran ve cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Diego Cruz aleyhindeki tazminat davalarını reddetti.

Ancak reddin sebebi Hemadi’nin genç kadının hikayesine inanmayışı değil, saldırganın haz almadığını düşünmesi.

Yargıca göre,”tesadüfi bir dokunuş ya da okşama, cinsel arzuyu tatmin etmek için deliller sunmadığı takdirde, cinsel eylemler olarak değerlendirilemez.” dedi. Bir başka bir deyişle; haz almadığı sürece, Cruz’un yaptığı şey önemsiz.

Hemadi, saldırıya uğrayan Fernandez’in savunmasız olduğuna da inanmıyor, zorla bindirildiği siyah mercedeste yer değiştirmiş olmasını, bu iddiasına kanıt olarak sunuyor.

ZENGİNLER CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Hemadi’nin acımasız kararı, Meksikalıların adalet sistemi hakkındaki en büyük korkuları onadı: “Umutsuzca bozulmuş sistemde, zenginler cezalandırmadan yolunu bulabilir”.

Fernandez’in babası, hakimin argümanlarını “tiksindirici” olarak nitelendirdi; ve “Eğer bu onaylanırsa, herhangi bir yetişkin küçük bir çocuğa dokunabilir ve nişan almadığını, şaşkınca bir dokunuş olduğunu iddia ettiğinde kurtulur” dedi.

Hakimin kararına öfke duyanlar, sosyal medyada bu görseli paylaştı

Meksika’daki Çocuk Hakları Ağı, Hemadi’nin kararını “saçma” olarak nitelendirerek, cinsel şiddet mağduru olan kız çocukları ve ergen kadınların adalete erişiminde geriye gidildiğini; cezasızlık için bir emsal oluşturduğunu gösterdiğini vurguladı.

Veracruz eyalet savcılığı karar ile görüş ayrılığı yaşadıklarını, mağdurun hakları ihlal edildiğinden, “kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Öte yandan Hemadi’nin görevinin askıya alındığı ve soruşturulacağı duyuruldu.

http://haber.sol.org.tr/dunya/meksikali-hakim-tecavuzcuyu-haz-almadi-diyerek-savundu-191061