Meclis darbesiyle iktidara gelen Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer en sevilmeyen lider oldu

Meclis darbesiyle iktidara gelen Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer’in ülkenin diktatörlük zamanından bu yana en sevilmeyen lider olduğu belirtilerek, popülaritesinin yüzde 3’e düştüğü açıklandı.

TeleSUR‘un haberine göre, Brezilya Kamuoyu ve İstatistik Enstitüsü, 126 Brezilya şehrinde ikamet eden 2000 kişi ile yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

Temmuz ayında Temer’in yönetimine kötü diyenlerin oranının yüzde 70’den yüzde 77’ye çıktığı belirtilerek, kadınların Temer yönetimini asla iyi görmediği aktarıldı.

Temer, hapisteki bir politikacının ifade vermesinin önüne geçmek için rüşvet verdiği gerekçesiyle suçlanmıştı. Bunun yanında Kongrede, şirketlerden rüşvet alan bir gruba başkanlık ettiği için de suçlandığı belirtilmişti.

İşçi düşmanlığıyla bilinen Temer pek çok neoliberal politikaya imzalar atarak, kadınların, yerlilerin, sendikaların ve çevre örgütlerinin tepkisini çekmişti.

Dün, Rio de Janeiro’da yerli grupların Temer hükümetini protesto ettiği aktarıldı. Protestonun, Temer hükümetinin Minas Gerais’de yerli grupların atalarına ait olan alanları maden şirketlerine sattığı için gerçekleştiği belirtildi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/meclis-darbesiyle-iktidara-gelen-brezilya-devlet-baskani-michel-temer-en-sevilmeyen-lider-oldu