Maduro: ABD darbe için yeşil ışık yaktı, izin vermeyeceğiz

Venezuela’da karışıklıklar artarken, ABD yönetimi Venezuela’da darbe arayışına girdi. Sağcı muhalefete Maduro’ya karşı bir darbe için yeşil ışık yakan Washington yönetimine karşılık olarak Maduro, bu girişimi boşa çıkaracaklarını açıkladı.

Venezuela’da hükümet seçimlerinin ardından çıkan sokak çatışmaları tırmanırken, ülkenin sağcı muhalefetininlideri Julio Borges’e ABD’den Maduro’ya karşı darbe için yeşil ışık yakıldığı gündeme geldi.

teleSur‘un aktardığına göre, Bolivarcı lider Maduro, yaptığı açıklamada sağcı muhalefetin önderi Julio Borges’e darbe için ABD tarafından yeşil ışık yakıldığı belirtti.

Maduro, ABD’yi bir gün önce Karakas’ta Maduro yönetimine karşı darbe çağrısı yapan Julio Borges’e destek vermekle suçladı.

Miraflores’te konuşan Maduro tam olarak “ABD hükümeti, Dışişleri Bakanlığı Venezuela’ya müdahale etmek için bir darbe sürecine onay vermiştir”, dedi.

Yaptığı açıklamalarda, çarşamba günü eyleme geçecek, muhalefete bağlı silahlı bir komando grubunun güvenlik güçlerince yakalandığını ve konuyla ilgili soruşturma başlattıkarını açıkladı.

ABD’nin salı günü yaptığı, ‘barışçıl protestoların’ karşılaştığı ‘baskı’ karşısında ‘uluslararası müdahale’ çağrısına değinen Maduro, bu çağrıyla birlikte sağcı muhalefete de darbe için onay verdiğini açıkladı.

Planlanan ‘darbe senaryosunda’, Maduro’nun barışçıl protestolarda ölümlere neden olduğu iddia edilecek ve 2019’da görev süresi bitecek Maduro için erken seçim çağrısında bulunulacak.

Maduro, Venezuela’da artık başka bir darbe olmaması için kapsamlı bir güvenlik planını devreye sokacaklarını açıkladı.

ABD MÜDAHALESİNE KARŞI ZAMORO PLANI

Euronews‘ın aktardığına göre, Borges’in darbe hazırlığının ardından, sağcı muhalefete karşı Zamoro Planı’nı yürürlüğe sokuyor.

Venezuela ordusunun ve polisinin görev alacağı planda, ülkeye Washington’un yapmak istediği müdahalenin önüne geçilmek isteniyor.

Tüm askeri ve polis yapılarının katılacağı planda ABD müdahalesine karşı Venezuela iç huzuru sağlamaya dönük adım atacak.

NE OLMUŞTU?

Venezuela’da 5 kişinin protestolar sırasında öldüğü iddia ediliyor. Sağcı muhalefet, ölen Venezuela yurttaşlarından Maduro’yu sorumlu tutsa da hayatını kaybeden beş kişiden üçü protestocular yüzünden hayatını kaybetti. Diğer iki kişinin, Venezuela polisinin hatası olduğu belirtilirken, olaydan sorumlu memurların tutuklanıp mahkeme süreçlerinin başlandığı aktarıldı.