Küba’nın yeni koronavirüs tedavisinde kullandığı yerli ilaçları

Küba tamamen kendi teknolojisiyle SARS-CoV-2’ye karşı ilaç geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

CIGB 2020

CIGB 2020 adı verilen ürün yeni geliştirildi ve şu anda Havana’daki Luis Diaz Soto hastanesinde klinik deney aşamasında. Deneyler hastanedeki gönüllü hastalar üzerinde yürütülüyor.
İlaç burundan ve dil altı olarak uygulanıyor, immün sistemi aktive ediyor ve şimdiye kadar alınan sonuçlar cesaret verici.

Biomodulin T

Küba Biomodulin T isimli bir biyolojik immün düzenleyiciyi duyarlı insanları enfeksiyona karşı korumak amacıyla kullanıyor. İlaç 1994’de Küba’da üretildi ve 2008’den beri de başka hastalıklarda kullanılmaktaydı.
T lenfositleri virüse karşı savaşmak için aktive eden Biomodulin T hem yaşlılarda hem de sağlık personelinde uygulanıyor. Şimdiye kadar alınan sonuçlar olumlu.

CIGB 258

CIGB 258 isimli ilaç yine Küba üretimi. Aslında romatoit artritli hastalarda kullanılıyor. Hiperenflamasyonu kontrol altına alan etkisi var. Covid-19’da ise ciddi düzeydeki hastalarda tedaviye ekleniyor.

Interferon alfa 2-b

Yine Küba’nın keşfi olan bu ilaç salgının başından beri farklı ülkelerde tedavi şemasında yer alıyor.
Daha önce diğer koronavirüs enfeksiyonlarına karşı kullanılmış ve başarılı olmuştu. Yeni koronavirüste insan vücudunu viral ataklara karşı savunuyor.

Şu anda 72 ülkeden bu ilaç için talep var.