Küba’nın koronavirüsle mücadelesinde yeni aşamaya girildi

Küba koronavirüs salgınına karşı mücadelede salgının daha sıkı önlemler gerektiren yurt içinde sınırlı yayılma aşamasına girdiğini duyurdu.

Önceki gün ülkenin halk sağlığı yetkileriyle Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez ve Başbakan Manuel Marrero Cruz’un katılımıyla yapılan toplantıda daha sıkı tedbirler alınmasına karar verildi.

Granma’nın haberine göre salgında gelinen yeni aşama, Kamu Sağlığı Bakanı José Ángel Portal Miranda tarafından duyuruldu. Miranda salgından etkilenen bölgelere seyahat eden kişilerle bağlantı kurulması olanaklı olmayan vakaların ortaya çıkması üzerine salgının yeni aşamasını ilan ettiklerini söyledi. Miranda sözkonusu vakaların ülkenin belirli lokasyonları ile kurumlarındaki küçük topluluklarla sınırlı olduğunu açıkladı.

Küba’da dün itibariyle doğrulanmış 396 vaka bulunuyor.

Halihazırda 33 yerel bulaş vakası tespit edilen illerinse Consolación del Sur, Florencia, Florida ve Gibara olduğu açıklandı.

Miranda virüsün yerel yayılmasının tespit edildiği tüm bölgelerde karantina uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

DİSİPLİN, İŞBİRLİĞİ, DAYANIŞMA

Küba Devlet Başkanı Díaz-Canel de yaptığı açıklamada ülkenin tüm kurumları, kitle örgütleri ve halkıyla hastalığın yayılması riskine karşı çalışmaya devam etme kararlılığında olduğunu vurguladı.

Toplantının yapıldığı 7 Nisan tarihinin hem Küba Kadınlar Federasyonu’nun kurucusu Vilma Espín’in 90. doğum günü hem de Dünya Sağlık Günü olduğunu hatırlatan Díaz-Canel, Espín’i “bugün pandemiye karşı mücadelemizde bize doğrudan destek veren toplumumuzdaki önemli bir güç” diye andı.

Küba Devlet Başkanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl kuruluş yıldönümünü hemşirelere adadığını hatırlatarak hemşirelerin salgına karşı mücadelede çok önemli bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Dünya Sağlık Günü’nde dünyadaki karmaşık duruma karşın genel olarak hemşire, hekim ve sağlık personelini kutlamanın yapılacak tek doğru şey olduğunu dile getiren Díaz-Canel aynı zamanda Küba sağlığının tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Öte yandan salgına karşı mücadelede disiplinin önemine dikkat çeken Küba Devlet Başkanı “Biliyorum ki pek çokları aşının birden ortaya çıkacağını ve her şeyin çözüleceğine güveniyor. Ancak ihtiyacımız olan ilk aşı şimdi elimizde olan: Disiplin, işbirliği ve dayanışma. Şimdi elimizde olan ve bizi pandemiyle mücadelede başarıya ulaştıracak olan aşı bu” dedi.