Küba’nın Heberprot-P ilacı Avrupa’da kullanıma girdi

Küba’nın diyabetik ayak hastalığının tedavisi için geliştirdiği Heberprot-B isimli ilacı Avrupa’da ilk kullanan ülke Slovakya olacak.

Küba sağlık profesyonellerinden oluşan bir heyet 24 Mayıs 2017 tarihinde Slovakya’daydı. Amaçları Küba’nın diyabetik ayak hastalığının tedavisi için geliştirdiği Heberprot-B isimli ilacın uygulaması konusunda Slovakya Sağlık Bakanlığı yetkililerine eğitim vermekti.

Daha önce de yazdığımız gibi Heberprot-P Küba Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi’nce geliştirilmiş olan ve dünyanın değişik ülkelerinde 10 yıldır kullanılan bir ilaç. Şu anda 20’den fazla ülkede 250 binden fazla hasta Heberprot-P ile tedavi ediliyor.

Slovakya Heberprot-B’yi Avrupa’da ilk kullanan ülke olacak. Bu ülkede toplam 8 bin hastanın diyabetik ayak ülserlerinden muzdarip olduğu bildiriliyor.

Heberprot-B diyabetik ayak ülserlerinin iyileşmesini hızlandırıyor ve ayağın kesilme riskini %80 oranında azaltıyor. Bütün bu nedenlerle Dünya Sağlık Örgütü ilacı altın madalya ile ödüllendirmişti.

İlker Belek