Küba’nın Devrimci Silahlı Kuvvetleri Covid-19’a karşı halkın yanında

Maske, yüzünü açık bir şekilde görmemi engelliyor, ama aslında buna gerek yok. Konuştukça, gözlerindeki parıltı, görevini her şeyden önce gören bir insanın sakinliğini akla getiriyor, sözcükleri de bunu doğruluyor.

‘‘Ben Guantanamo’danım. Her ne kadar şu an üç yaşındaki kızımdan uzakta olsam da, sokağa çıkmak zorunda olan herkesin, yeni koronavirüsle mücadele etmek için alınan önlemlere uymasını sağlamak üzere önleme görevimi sürdürüyorum,’’ diyor Havana’daki Devrimci Silahlı Kuvvetler (FAR) Önleme Tugayı üyesi Teğmen Maviannis Viquillón Fajardo.

Maviannis gibi genç insanlar, Havana askerî bölgesindeki Özel Birlikler Alayı mensuplarıyla birlikte, Covid-19 salgınını sınırlamak için alınan önlemlerin uygulanmasına katkıda bulunma göreviyle gün içinde defalarca şehri turluyorlar.

FAR mensuplarının çalışmalarına tanıklık eden başkent sakini Yousmi Plana Trenche, önleme ekiplerinin yaptıkları işin, kendisi gibi zorunlu olarak güvenli evlerinden ayrılıp sokağa çıkmak zorunda olan kişilerin arasında farkındalık düzeyini arttırmak açısından ne denli önemli olduğunu vurguluyor.

Onun sözleri, bu ve Küba hükümeti tarafından ölümcül virüsle mücadele etmek ve nüfusu korumak için alından diğer önleyici adımların olumlu etkisini kabul eden, görüştüğümüz başka pek çok kişi tarafından da minnetle tekrarlanıyor.

Bu çerçevede, tugayın kurmay subayı Albay Daniel Sagó Rivera, bu ortak çalışmanın çocukların ve yaşlıların sokaklarda bulunmasını engellemek amacıyla sokak denetleme ve devriye görevlerinden oluştuğunu, yayalara yüz maskesi takmalarının ve dükkânlardaki sıralarda başkalarıyla iki metrelik bir mesafe bırakmalarının zorunlu olduğunu hatırlattıklarını açıklıyor.

Bu çalışmanın önemi, kalabalıkların alışverişe devam ettikleri ve bazı kişilerin maske takmadığı Plaza de la Revolución belediyesinde açık bir şekilde görülüyor. Askerler ve subaylar insanlara hastalığın tehlikesini hatırlatmak ve onları diyalog yoluyla acil durum düzenlemelerine riayet etmeye ikna etmeye çalışmakla meşguller.

‘‘Bu önlemlerin başarısı, her ne kadar büyük bir katkısı olsa da, sadece yetkililerin onları uygulamaktaki sorumluluklarına bağlı değil. İşimiz ancak nüfus bu yeni koronavirüsün kendilerinin ve ailelerinin sağlıklarına oluşturduğu riskin tamamen farkında olduğunda sona erecek.’’

Albay Sagó ülkenin liderliğinin, pek çoğu aktif askerlik hizmetlerini tamamlamak üzere olan bu genç askerle duyduğu güvenin de altını çiziyor.

‘‘İnsanlardan onlara güvenmelerini istiyoruz, çünkü şu anda, bu çabaların baş kahramanları onlar ve kendilerini işlerini iyi yapmaya adamış durumdalar. İnsanlarla saygılı bir şekilde konuşmaları ve onlara önlemlerin hepimizi koruduğunu hatırlatmaları gerektiğinin farkındalar.’’

Bu denli önemi bir görevi üstlenmeye hazır olduğunu hisseden 19 yaşındaki Onbaşı Reyder Rodríguez Huerta, Sagó’nun söylediklerine bir örnek teşkil ediyor. Askerlik görevi sırasında gündelik olarak aldığı eğitime, ailesinin desteğine ve ülkesine yararlı olma arzusuna sahip.

Maviannis Viquillón gibi Rodríguez de, şu an en önemli görevin bu olduğunda ısrarcı. Sokaklara çıkmak, başkent halkını Covid-19 pandemisine karşı gerekli önlemleri almaya ikna etmek, herhangi bir takdir beklemeden ülkesine hizmet etmesinin yolu haline gelmiş.

Maviannis Viquillón ve Reyder Rodríguez gibi genç insanların öncülüğündeki FAR’ın özel önleme birlikleri, herkesin iyiliğini koruma hedefiyle bütün ülkeye yayılmış durumda.

https://sol.org.tr/haber/kubanin-devrimci-silahli-kuvvetleri-covid-19a-karsi-halkin-yaninda-1880