Kübalı Karikatürist ve Animasyon Sanatçısı Juan Padrón Hayatını Kaybetti

Kübalı ünlü karikatürist ve animasyon sanatçısı Juan Padrón dün sabaha karşı Havana’da yaşamını yitirdi. Padrón, Küba’da üretilen ilk uzun metrajlı animasyon filmi olan Elpidio Valdés’in (1979) yönetmeniydi. Akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle yirmi gündür yoğun bakımda tedavi görmekte olan 83 yaşındaki usta sanatçı hakkında “koronavirüs nedeniyle hastalandığı” yönünde şüpheler gündeme getirilmiş, kendisi gibi sinemacı olan oğlu Ian Padrón sosyal medyadan açıklama yaparak babasının testlerinin negatif çıktığını açıklamış ve bu söylentileri yalanlamıştı.

Padrón’un yarattığı seriler arasında en ünlüsü 1970 yılında bir çizgiroman olarak hayatına başlayan Elpidio Valdés’ti. Serinin kahramanı Elpidio, 19. yüzyılın ikinci yarısı boyunca İspanyol sömürgecilere ve köleciliğe karşı savaşan, “mambi” diye anılan Kübalı bağımsızlık savaşçılarından esinlenilerek yaratılmış bir karakterdi. En az Elpidio kadar bağımsızlıklarına düşkün olan sevgilisi María Silvia ile atı Palmiche de bu serinin başkahramanları arasındaydı. Padrón’un imzasını taşıyan uzun metrajlı animasyonlar arasında öne çıkan bir diğer film de Vampirler Havana’da (Vampiros en la Habana, 1985) idi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Havana’da geçen gangster filmi-komedi karışımı bu yapım, daha ziyade yetişkin seyircileri hedefliyordu. Dünya ve Küba tarihine ilişkin siyasi göndermelerle dolu bu hikayede Kübalı bir vampir ailesi, adanın tropik güneşi altında hayatta kalmak için bilimsel bir icattan faydalanıyordu. Bu gelişmeden haberdar olunca soluğu Havana’da alan ABD’li ve Avrupalı vampirler Küba’da geliştirilen bu iksirin peşine düşüyordu.

Küba’da animasyon sanatının temelleri 1940’lara dayansa da, bunun önemli ve köklü bir sektör haline gelmesi 1959’daki Küba Devrimi sonrasında Küba Sinema Sanatları Enstitüsü’nün (ICAIC) ve aynı kurum bünyesinde bir animasyon bölümünün kurulmasıyla oldu. 1970’lerden itibaren 120 çalışanın tam zamanlı olarak istihdam edilmeye başlandığı ICAIC animasyon bölümü, Küba televizyonlarında gösterilen çizgifilmlerin neredeyse tamamının üretiminden sorumluydu. “Özel Dönem” diye anılan ve ekonomik kriz nedeniyle sinema sektörüne aktarılan kamu bütçesinde kısıntıya gidilmek zorunda kalındığı 1990’lara dek, ICAIC farklı metrajlarda 900 kadar animasyon film üretti. Daha ziyade çocukların eğitimini hedefleyen bu filmlerin ortak özelliği, tarih ve çevre bilincini yeni kuşaklara anlatabilmekti. Juan Padrón’un unutulmaz kahramanı Elpidio Valdés, bunların en popülerlerinden biriydi. Kübalı çocukların eğitim materyallerinde de bolca kullanılan Elpidio karakteri, ülke çapındaki kreş ve ilkokul gibi yapıların duvarlarında halen boy göstermekte.