Kübalı Kahraman’dan Türkiye’deki Küba dostlarına selam

José Martí Küba Dostluk Derneğimizin (JMKDD) Antalya Temsilciliği’ni açmamız üzerine, Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü (ICAP) Başkanı Fernando González Llort, Türkiye’deki Küba dostlarına mektup yolladı.

González Llort, 1900’lı yıllarda ABD’de, Küba’ya karşı terörist eylemler düzenleyen örgütlenmelere sızarak bu eylemleri boşa çıkaran “Küba Beşlisi”nden biri. González Llort ve diğer dört Kübalı kahraman ABD tarafından tutuklanmış ve uzun yıllar hapis cezasına çarptırılmıştı. ICAP Başkanı 2014’te serbest bırakılmış, Küba’ya döndükten sonra, tüm dünyada JMKDD gibi Küba’yla dayanışma hareketlerinin koordinasyonunu sağlayan Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü’nde görev almıştı. “Küba Cumhuriyeti Kahramanı” nişanı sahibi olan González Llort, 1989-1991 yılları arasında da Angola’da yürütülen bağımsızlık savaşına ve faşist apartheid rejimi karşıtı savaşa katılarak enternasyonalist görevini yerine getirmişti.

Fernando González Llort’un mektubu şöyle:

Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü 

Havana, 28 Eylül 2020

“Devrimin 62. Yılı”

José Martí Küba Dostluk Derneği Başkanı Yiğit Günay’a 

Saygıdeğer Yiğit ve dernekten diğer dostlar,

Antalya şehrinde José Martí Dostluk Derneği’nin yeni bir temsilciliğinin açılıyor olmasını büyük bir memnuniyet ve zevkle karşılıyoruz. Küba ile dostluk ve dayanışmanın güçlendirilmesi yolundaki bu yeni adım için sizlere en içten tebriklerimizi iletiriz. 

Antalya’daki temsilciliğin açılışı; Covid-19 olayının ve bu olayın dünyada milyonlarca insanı etkileyen ve dahası kapitalist sisteminin acımasızlığını gün yüzüne çıkaran, sayıları hiç de az olmayan yönetimlerin bu tür olayları karşılamak konusundaki irade ve kapasite eksikliğini ortaya koyan sosyoekonomik sonuçlarının damga vurduğu, çok zorlu günlerde gerçekleşiyor.   

Küba için pandemi; kısıtlı beşerî ve mali kaynaklarımızı insan yaşamlarını kurtarmaya ayırmak ve Başkan Trump’ın günbegün kötüleştirmek konusunda ısrarcı olduğu sıkı düşmanlık politikasına direnirken birliğimizi pekiştirmek anlamına geldi. Trump’ın düşmanlık politikasındaki ısrarı öyle bir boyuta ulaştı ki dünya genelinden pek çok dostumuzun sizin de parçası olduğunuz bir kampanyayı örerek 2021 Nobel Barış Ödülü için önerdiği Henry Reeve Uluslararası Afet ve Ağır Epidemi Olaylarında Uzmanlaşmış Sağlık Personeli Tugayı’nın insancıl ve dayanışmacı emeğini değersizleştirmek konusunda acımasız, vahşi bir iftira kampanyası yürüyor.

Küba’nın ve Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü’nün Antalya’daki yeni dostlarının, Dostluk Derneği’nin Türkiye’deki diğer kentlerde yaşayan üyeleri ile birlikte, adaletsiz ve insanlık dışı ablukaya karşı mücadelede dünya genelindeki Küba ile dayanışma hareketi davasına seslerini ekleyeceklerine; bu asi ve cesur adanın adını, Türk halkının onca değer verdiği başkaldırı, onur ve dayanışmanın sembolü olarak, Türklerin kalplerini titretmeye devam etmesi için müdafaa edeceklerine eminim.

Şimdiye kadar olduğu gibi gelecekteki tüm hedeflerinizde ICAP’a yaslanabilirsiniz. Karşılıklı yardımlaşmamız sayesinde güzelim dayanışma yolunu döşemeye devam edeceğimize inanıyorum. Dayanışmamız bizleri ayıran mesafeye rağmen her geçen gün güçleniyor. 

Yaşasın halklarımız arasındaki dostluk!

Herkesi dostlukla kucaklarım,

Fernando González Llort