Küba’dan Kenya’ya büyük sağlık desteği

Küba tarafından Kenya’ya biyoteknoloji, onkoloji, nefroloji, kritik bakım, kalp-damar cerrahisi, ilaç üretimi ve tıbbi cihazların bakımı alanlarında uzmanlık düzeyinde yardım sunulacak.

Küba ve Kenya, Cenevre’deki Dünya Sağlık Asamblesi’de (22-31 Mayıs 2017) önemli bir sağlık anlaşmasına imza attılar.

İmza töreninde Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri de hazır bulundu.

Buna göre Küba Kenya’ya biyoteknoloji, onkoloji, nefroloji, kritik bakım, kalp-damar cerrahisi, ilaç üretimi ve tıbbi cihazların bakımı alanlarında uzmanlık düzeyinde yardım sunacak.

Ayrıca Küba antiviral ilaçların, sıtma ilaçlarının, aşıların, tıbbi cihazların üretimi konusunda da Kenya sağlık sektöründe yatırım olanaklarını değerlendirecek.

Kenya devlet başkanı Uhuru Kenyatta anlaşmanın imzalanmasından sonra Nairobi’de yaptığı açıklamada, Küba’nın dünyanın iyi sağlık modeline sahip olduğunu ve kendi ülkesindeki sağlık hizmetlerinin kalitesini ve ulaşılabilirliğini artırmaya yardım edeceğini belirtti. Tarım, eğitim, turizm ve spor alanlarında da Küba ile birlikte çalışacaklarını ekledi.

Küba yetkilileri Asamble sırasında yaptıkları görüşmelerde, ülkelerindeki sağlık insan gücü eğitiminin değişik ülkelerin ulusal sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinde nasıl etkili olabileceği konusunu da anlattılar. Zira Küba 1959’dan beri 135 ülkeden 34216 sağlık profesyonelini, önemli kısmı hekim olmak üzere, mezun etmiş durumda.

İlker Belek

KAYNAKLAR

http://www.health.go.ke/2017/05/kenya-and-cuba-sign-mou-in-health/

http://www.the-star.co.ke/news/2016/08/03/kenyas-health-sector-to-gain-f…

http://en.granma.cu/mundo/2017-05-24/cuba-and-kenya-sign-medical-coopera…

 

http://haber.sol.org.tr/dunya/kubadan-kenyaya-buyuk-saglik-destegi-198216