Küba’da Covid-19 ile mücadele herkesin işi

Küba’da Salı günü gerçekleştirilen önleme ve kontrol görev gücü toplantısında, Havana’daki duruma odaklanıldığı ve kendisine bağlı tesislerde bildirilen vakaların yüzde 64,6’sının tedavisini gerçekleştiren Devrimci Silahlı Kuvvetler Sağlık Hizmetleri’nin faaliyetlerinin değerlendirildiği açıklandı.

Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez ve Başbakan Manuel Marrero Cruz’un başkanlık yaptığı toplantının büyük bir bölümü Havana’daki epidemiyolojik durumun değerlendirilmesine ayrıldı. Küba Sağlığı Bakanı Jose Angel Portal Miranda’nın açıkladığı verilere göre, Küba’da halen tedavi gören 180 hastadan 152’si başkentte bulunuyor.

Havana valisi Reinaldo Garcia Zapata, Salı günü şehirdeki dokuz pozitif vakadan beşinin bildirildiği AICA laboratuvarında yaşanan son bulaşı ayrıntılı olarak ele aldı.

Bu önemli kurumdaki salgına neden olan koşulların güvenli bir şekilde incelenebilmesi için laboratuvarda çalışan bin 35 kişiye, olay yerinde test yapıldığı kaydedildi.

Başbakan Yardımcısı Roberto Morales Ojeda, ‘‘Havana’da günde en az bin 500 PCR testi yapmaya devam etmeli, sadece temas ve şüphelenilen hastalarla yetinmemeli, daha fazla kişiye test yapmalıyız’’ diye konuştu.

Toplantıda daha sonra Devrimci Silahlı Kuvvetler Sağlık Hizmetleri Direktörlüğü başkanı Tuğgeneral Francisco Martinez Quintela, direktörlüğe bağlı kurumların Covid-19 ile mücadeleye katkılarını aktardı.

Quintela 13 Mart’tan bu yana, 6 bin 863 kişinin direktörlüğe bağlı altı askerî hastaneye kabul edildiğini, bunlardan bin 347’sinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını ve bu sayının ülkedeki toplam vaka sayısının yüzde 64,6’sına tekabül ettiğini belirtti. Yoğun bakım birimlerinde 35 kişinin yeni koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ve ölüm oranının yüzde 2,5 olduğunu belirten Tuğgeneral, bunun dünya ortalaması olan yüzde 6,06’nın çok altında olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Ayrıca, Kamu Sağlığı Bakanlığı ve BiCubaFarma şirketler grubu tarafından önerilen 14 klinik denemeye katıldık’’ diye konuştu.

Ayrıntılı sunumların ardından, Başkan Diaz-Canel, Devrimci Silahlı Kuvvetler’i kendisine ait kurumlarda elde edilen mükemmel sonuçlar ve yaşam kurtarmak için hiçbir çabadan kaçınmayan çalışanlarının mütevazılığı nedeniyle tebrik etti.