Küba salgınla, ABD Küba ile mücadele ediyor

Küba Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Direktörü Nestor Mariman, gazeteciler yaptığı açıklamada ‘‘ABD’nin iktisadi-mali ablukasının, bir ülkenin başka bir ülkeye uyguladığı, bugüne kadar görümüş en adaletsiz, ağır ve uzun süreli yaptırım sistemi’’ olduğunu belirtti. Soğuk Savaşın zirvesinde uygulamaya konulan ABD ablukasının ‘‘normalde, bir epidemiyle karşıya olmadığımız dönemde olduğundan daha da zalim ve soykırıma yönelik’’ olduğunu savunan Mariman, Küba’nın dış pazarlardan tıbbi malzeme tedarik etmesini son derece güçleştirdiğini söyledi.

‘‘Teçhizat, malzeme ve ilaç bulmak çok zor. Bunları iki, üç kat fiyatla çok uzaklardaki pazarlardan satın almak zorunda kalıyoruz, çoğu zaman da geç geliyorlar’’ diyen Marimon’un aktardığı verilere göre, Küba Sağlık Bakanlığı, yaptırımlar nedeniyle Nisan 2019 ile Mart 2020 ayları arasında 160 milyon dolar zarara uğradı. Bu, bir önceki yılın zararından 60 milyon dolar daha fazla.

Birleşmiş Milletler, tıbbi teçhizat ve malzeme elde edebilmeleri için Küba, İran ve Venezuela’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması çağrısında bulunmuştu.