Küba, Matthew Kasırgası’nın ardından yaralarını sarıyor

Küba, Matthew Kasırgası sonrası yaralarını sarıyor. Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve yerel halk konseyleri liderleri, bir araya gelerek yeniden yapılanma planını konuştular.

Atlas Okyanusu çevresinde yer alan bir dizi ülkede etkili olan Matthew Kasırgası ardından, Küba hasar onarım çalışmalarına başladı.

Yerel Savunma Konseyleri toplantısında konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, “Her yerde ihtiyaç duyulan şeyleri eksiksiz ve mümkün olduğunca çabuk belirlemek, hayati önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Raul, kasırgadan etkilenen bölge Guantanamo çevresinde, evlerin yüzde 90’ının ciddi hasarlar gördüğünü, nüfus için yaşamsal önem taşıyan elektrik, su ve iletişim ihtiyacının sekteye uğradığını söyledi.

Toplantıda, bölgede kahve üretilen tarım alanlarının durumu da masaya yatırıldı.

Öte yandan hasar gören evler için kullanılacak inşaat malzemelerinin sağlanması konusunda atılacak adımlar, yerel konsey temsilcilerine aktarıldı.

RAUL: KÜBALI KADINLAR VE ERKEKLERLE GURUR DUYUYORUM

Toplantının ardından Kübalılarla bir araya gelen Raul, “Ağır darbe aldınız, ama toparlayacağız” dedi.

Evini yaklaşık 40 Kübalıya açan bölge sakinlerinden Erodis Fuente López, Raul ve tüm ekibin ziyaretinden güç aldıklarını ifade etti; “Başaracağımıza inanıyoruz, önemli olan hayatta olmamız, Comandante’ye selamlarımızı iletin” dedi.

Ziyaret sırasında Raul kendisiyle sohbet eden yurttaşlarına, “Sizi cesaretiniz ve devrimciliğiniz için tebrik ederim. Kübalı kadınlar ve erkeklerle gurur duyuyorum, bu zor bir sınav oldu” dedi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/kuba-matthew-kasirgasinin-ardindan-yaralarini-sariyor-172036