Küba Kültür Günü Vesilesiyle Beş Kıta Buluştu: Kahrolsun Abluka!

ABD tarafından elli yılı aşkın süredir Küba’ya karşı haksızca uygulanan abluka politikasının kınandığı ve ablukanın kültür-sanat alanındaki sonuçlarının tartışıldığı online bir seminer Ekim ayı içerisinde gerçekleştirildi; zira 20 Ekim günü her yıl Küba Kültür günü olarak kutlanıyor.

Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü tarafından düzenlenen ve internet üzerinden canlı olarak yayınlanan semineri dünyanın pek çok noktasından izleyici takip etti. Derneğimiz de izleyiciler arasındaydı ve bu seminer vasıtasıyla Küba ile dayanışma mesajını bir kez daha ifade etme şansı yakaladı.

Seminerin konuşmacıları arasında Küba Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı ve Koordinatörü Ángel Arzoaga, Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü Başkanı Fernando González, Küba Kültür Bakan Yardımcısı León Jacomino, Küba Müzik Enstitüsü Başkanı Indira Fajardo, Buena Fe grubunun üyelerinden müzisyen Israel Rojas bulunuyordu.

Kültür Bakan Yardımcısı Jacomino ablukanın ABD’li sanatçılar ile Kübalı sanatçılar arasındaki kültürel alışverişe engel olduğunu ifade ederken, Trump döneminde Kübalı sanatçıların ABD’de sahne almasının fiilen imkânsız hale geldiğini söyledi. Küba karşıtı medya kampanyasının parçası olarak ülkesine hakaret etmeyi seçen Kübalı sanatçıların ABD’de görünür hale gelebildiğini, kendi vatanında yaşamayı tercih edenlerin ise adeta cezalandırıldığını sözlerine ekledi.

Küba Müzik Enstitüsü Başkanı Fajardo ise koronavirüs döneminde Kübalı sanatçıların gelirlerinin koruma altına alındığını ve bu amaçla 50 milyon peso harcandığını dile getirdi.

Müzisyen Rojas dünyadaki hâkim kültür endüstrisinin insani değerler uyandırmaktan uzak olduğunu, dolayısıyla mücadelenin yalnızca Küba için değil tüm insanlık için verilmesini gerektiğini, mümkün olan en iyi sanatı savunmak üzere birleşmek gerektiğini söyledi.

Beş kıtadan katılımcısı olan etkinliğe farklı ülkelerden sanatçılar da sözleri ve müzikleriyle katıldılar. Kapanışı yapan Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Noemí Rabaza uluslararası alandan gelen sevgi ve dayanışma gösterilerine teşekkür ederken Fidel’in sözlerini hatırlattı: “kültür olmaksızın özgürlük mümkün değildir.”