Küba kasırganın yaralarını sardı, ABD’de ise 4 milyon kişiye elektrik verilemiyor

ABD’nin Florida eyaletinde kasırganın neden olduğu hasar nedeniyle 4 milyon kişiye elektrik verilemiyor. Küba ise kasırgada zarar gören elektrik dağıtım santrallerinin yüzde 70’inden fazlasını onardı.

ABD’nin Florida eyaletinde etkili olan Irma kasırgasının enerji hatlarında oluşturduğu arızaları hala giderilemedi. Florida, Miami, Key West ve Tampa kentlerinde etkili olan kasırga 7 milyon ev ve iş yerini elektriksiz bırakmıştı. Florida Valisi Rick Scott, en son yaptığı açıklamada 4 milyon ev ve iş yerine elektrik verilemediğini duyurmuştu. Özellikle kent merkezlerini besleyen iletişim hatlarında kasırganın meydana getirdiği arızaların giderilmesine yönelik çalışmaların tüm hızla devam ettiğini açıkladı.

Hava koşullarının normale dönmesinin ardından, elektrik idaresi tarafından başlatılan çalışmalar gruplar halinde kasırgadan etkilenen bölgelerde enerji hatlarındaki arızaların giderilmesine çalışıldığı belirtildi. Kasırgadan, enerji hatlarının üzerine devrilen ağaçların temizlenmesinin de aralıksız sürdürüldüğü açıklandı. Enerji hatlarındaki çalışmaların bazı bölgelerde beklenilenden daha fazla zaman alabileceği belirtiliyor. 

Küba ise kasırgada zarar gören elektrik dağıtım santrallerinin yüzde 70’inden fazlasını onardı.