Küba ilk Covid-19 takip uygulamasını geliştirdi

Küba’nın geliştirdiği ilk Covid-19 takip uygulaması kullanıma açıldı.

Telesur‘da yer alan habere göre, söz konusu uygulama, Küba Yüksek Eğitim Bakanlığı, devlet tarafından işletilen telekomünikasyon şirketi ETECSA ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak projesi sonucu geliştirildi.

Sağlık Bakanı Jose Angel Portal, “Uygulamanın kullanılmaya başlandığı üç gün içinde 6 kişi izolasyon merkezlerine, 3 kişi de hastanelere sevk edildi. En fazla bildirilen Covid-19 semptomları ateş, baş ağrısı ve öksürük oldu” dedi.

‘Teknoloji Çin’de geliştirildi’

Küba’nın Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi’nde görevli 20’ye yakın mühendis, yaklaşık 200 kişinin de katkısıyla, yeni koronavirüs vakalarının erken tespitine yönelik bu sistemin geliştirilmesi için çalışmalar yürüttü.

Uygulamanın geliştiricilerinden biri olan 37 yaşındaki profesyonel bilgisayar bilimci Yosvel Falero, uygulamanın geliştirilmesini sağlayan hünerini 2018 yılında Çin hükümeti tarafından verilen bursla Vuhan kentinde kazandığını söyledi.

Falero, “Çin’de öğrendiklerim, ülkede şüpheli vakaların ve Covid-19’a yakalanan insanların daha iyi ve daha hızlı tespit edilmesini sağlayan bu uygulamanın geliştirilmesine bir temel oluşturdu” açıklamasında bulundu.

Proje lideri Alain Peiria, Xinhua‘ya yaptığı açıklamada, “Uygulamaya gönderilen bildirimleri sağlık yetkililerine gönderdik. Ardından, sağlık çalışanları, semptomları bildiren insanları ziyaret ederek durumları hakkında karar verdi. Uygulama böyle çalışıyor” dedi.

Uygulamaya gelen bildirimler hakkında konuşan üniversite rektörü Raidel Montesinos, “Bildirimlerin çoğu, virüsün en çok etkilediği Havana ve Villa Clara’dan geliyor” açıklamasında bulundu.

Üniversitenin rektör yardımcısı Yanio Hernandez de, Küba’nın Çin’de geliştirilen takip uygulamasının etkililiği üzerinde çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Hernandez, “Üzerinde çalıştığımız teknolojik platformların büyük bir bölümü Çin’de geliştirildi. Bu nedenle Çin deneyimi, bizim için değerli oldu” diye konuştu.

Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi

Küba başkenti Havana’ya yakın bir bölgede bulunan ve Fidel Castro tarafından ulusal yazılım endüstrisini geliştirmek amacıyla kurulan 2002’de kurulan Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi’nde şu anda 3 binden fazla öğrenci okuyor.

Bugüne kadar 15 binden fazla mühendisin mezun olduğu Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi Pedro Kouri Tropikal Tıp Enstitüsü’ne Covid-19 numunelerinden alınan verilerin işlenmesi konusunda destek sağlıyor.

Kübalı sosyal medya platformu toDus’u ve yerli oyun mağazası ApKlis’in geliştirildiği üniversite, yılda yaklaşık 100 çevrimiçi içerik projesine ev sahipliği yapıyor.

Ülkede internete erişim artıyor

Hükümetin internet altyapısına yaptığı yatırımlarla birlikte, Aralık 2018’den bu yana ülkede 2 milyondan fazla kişi telefon üzerinden internete erişebiliyor.

Küba İletişim Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede 6 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor.

Küba’da şu ana kadar bin 377 vaka görüldü, 51 kişiyse virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

https://sol.org.tr/haber/kuba-ilk-covid-19-takip-uygulamasini-gelistirdi-2962