Küba geniş çaplı test uygulamasına başlıyor

Küba Sağlık Bakanlığı Epidemoloji Ulusal Direktörü Dr. Francisco Durán geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada nüfusun önemli bir bölümüne Covid-19 vakalarının tespiti için test verileceğini açıkladı.

Yaygın test uygulaması yapılacak

Durán 12 Mayıs Salı günü, TCR adıyla bilinen ve koronavirüsü hastalık henüz kendisini göstermeden önce tespit eden testlerle Covid-19’un gerçek zamanlı ilerleyişini öğrenmek için eyaletlerde ve belediyelerde yaşayan nüfustan temsili bir numunenin alınacağını söyledi.

Adanın henüz çok sayıda Covid-19 vakasının bildirilmediği bölgelerinde yaşayan ve sağlıklı görünen kişilerde hastalık bulunup bulunmadığını öğrenmek ve bu doğrultuda harekete geçmek istediklerini belirten Durán, amaçlarının adada pandeminin durumuna ilişkin genel bir muhasebe yapmak olduğuna dikkat çekti.

Durán düzenlediği olağan basın toplantısında, salgının adadaki yayılma hızını yavaşlatmak için koronavirüs vakalarını ve temasları bulmak için geniş çaplı bir araştırmaya başlanacağını ve bunun için farinjiyal muayenelerle hızlı test kitlerinin birlikte kullanılacağını ifade etti.

Sağlık personelini korumak için interferon uygulanacak

Yaygın test uygulamasının yanı sıra Küba’nın sağlık personelini Covid-19 enfeksiyonundan korumak için interferon uygulamasına başlayacağı da belirtildi. Küba’da üretilmekte olan interferon alfa-2B koruyucu dozda ve burundan damla şeklinde verilecek.

İlaç şimdiye kadar hastaneye yatırılarak tedavi edilen ve testi pozitif bütün Covid-19 hastalarında tedavi dozunda kullanılıyordu.