Küba Devrimi’nin lideri Fidel, Ankara’da anıldı

Küba Devrimi’nin tarihsel lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi sonrası Ankara’da bir anma etkinliği yapıldı. Ankara NHKM’de yapılan etkinlik yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Devrimi ve Fidel’i anlatan bir de film gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından Jose Marti Küba Dostluk Derneği adına konuşan Gözde Kök, Küba Devrimi’nin öncüsü Fidel’i selamlarken, Fidel’in bıraktığı mirasa, sosyalizm mücadelesinde kararlılığa vurgu yaptı.

Kök’ün açılış konuşması sonrası sözü Küba Ankara Büyükelçisi Casals aldı. Casals, bu kadar zor bir dönemde kendilerinin yanında olanlara teşekkür ederken, “Fidel Castro insanların daha iyi bir yaşam sürmesi için çalıştı. Yarın kanımızla Fidel’in adını yazmamız gerekirse yine yazarız. Fidel bize düşünmeyi, onuru ve kazanmayı öğretti” dedi.

Fidel’in her zaman doğrular için en önde yürüdüğünü belirten Casals, “Onu anmanın en güzel yolu her zaman doğrunun peşinden gitmektir. Bugün Küba halkı onun için gözyaşı döküyor ve onun bizimle yaşadığı 90 yıl için müteşekkiriz. Bugün Fidel’in ardından kutlama yapan küçük bir azınlık var. Onlar çıkarları için vatanlarını satanlar. Bugün Türkiye halkına bize gösterdiği dayanışma ve kumandanımıza gösterdiği saygı için teşekkür ediyoruz. Viva Fidel!” ifadelerini kullandı.

Casals’ın ardından Komünist Parti Merkez Komitesi adına Erhan Nalçacı bir konuşma yaptı. Bundan 60 yıl önce Kübalı devrimcilerin bir tekneyle devrim yolculuğuna çıktığını belirten Nalçacı, “Küba Fidel’i bekliyordu. Fidel sadece iyi bir gerilla lideri değildi, o gerilla mücadelesine başlamadan önce de Küba halkının lideriydi. Bu 90 yaş bizim zaferimizdir. Küba halkının ve dünya emekçilerinin zaferidir” dedi.

Son derece önemli bir dönemece girildigini belirten Nalçacı, “25 yıllık karanlık sonlanacak. Sosyalist devrimler cağı yeniden açılacak. Onun için, devrim ve sosyalizm için mücadele edeceğiz” dedi.

http://haber.sol.org.tr/toplum/kuba-devriminin-lideri-fidel-ankarada-anildi-177401