Küba Büyükelçisi’nden derneğimize tebrik ve teşekkür

José Martí Küba Dostluk Derneği’nin (JMKDD) Antalya Temsilciliği’nin açılmasıyla ilgili olarak Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Núñez, derneğimize bir mektup iletti. Antalya’da yeni bir temsilcilik açılmasını tebrik eden Büyükelçi, aynı zamanda ablukaya karşı ve Nobel Barış Ödülü’nün Kübalı sağlıkçılara verilmesi için yürütülen kampanya için de teşekkür etti.

Büyükelçimizin mektubu şöyle:

Küba Büyükelçisi Luis Amorós Núñez’in Türkiye José Martí Küba Dostluk Derneği Antalya Temsilciliği’ne Mesajı – 4 Ekim 2020

Sevgili dostlar, yoldaşlar:

José Martí Küba Dostluk Derneği’nin, Ankara’daki merkezinin yanı sıra, İstanbul ve İzmir’dekilerin yanına eklediği Antalya’daki üçüncü şubesinin açılışı mutluluk vericidir.

Bu gelişmeyle, Küba Devrimi’nin adalet, eşitlik, kapsayıcılık ve gerçek dönüşümün sosyal ve özgün sürecinin örneği olarak tanınmasını takdir ediyoruz.

Kübalıların, herkese sağlık, eğitim, sosyal güvenlik;  kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere herkes için tam insan haklarını, sağlıklı yaşam hakkını güvence altına alan, adil bir toplum inşasına verilen desteğin başka bir göstergesi olarak görüyoruz.

Bu adım, ABD emperyalizminin Küba’ya yönelik saldırıları karşısında Kübalıların “sıradan insanların, sıradan insanlarla, sıradan insanlar için yaptığı devrimi”  savunmak adına Fidel’e katılma kararına cesaret vermiştir.

Bu vesileyle José Martí Küba Dostluk Derneği’ne halkımıza uygulanan ABD ablukasına karşı Türkiye’de hayata geçirdiği kampanya için teşekkür ederiz. Bu saldırgan politika son iki yılda şiddetlendi ve pandemi sırasında bile genişletilmeye devam edildi.    

Küba karşıtı saldırganlık hevesiyle bugünkü ABD hükümeti, 30 Nisan 2020’de Washington Küba Büyükelçiliği’ne yönelik -daha sonra öldürme niyeti taşıdığını kabul eden silahlı saldırgan tarafından diplomatik heyetimize 30 elden fazla ateş edilerek- gerçekleştirilen saldırıyı bir terör saldırısı olarak tanımlamayı bile reddetti.  Bu kayıtsızlık yalnızca terörizme karşı mücadelede çifte standardı ortaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda bu vahşi saldırıya suç ortaklığını gösteriyor.

Abluka ve saldırganlığa rağmen Küba yaşayacak ve başaracaktır.

Bize fazlasıyla zarar veren ablukaya karşın Küba, Covid-19 ile mücadelede dünya ülkeleri ile dayanışmasını büyütmeye devam  edecektir.  Henry Reeve Uluslararası Tıp Birliği’nden 52 Tugay bugüne kadar 39 ülkede pandemiye kaşı savaşa destek verdi.  Böylece bu tugaylar da günümüze kadar 58 ulusta çalışmış 28 bin uzman arasına katılmış oldu.  

Bugün özellikle derneğin yürüttüğü Nobel Barış Ödülü’nün beyaz önlüklüler birliğine verilmesini destekleyen kampanyaya teşekkür ederiz. 

Antalya Temsilciliği’ne ve derneğin tüm üyelerine emperyalist saldırganlığa rağmen, dayanışmamızı ve enternasyonalizmi sürdüreceğimize dair güvence veririz. Desteğiniz bize güç katmaktadır. 

Küba Hayat Kurtarır!

Luis Alberto Amorós Nuñez