Küba Biyoteknoloji Endüstrisi Covid-19’un Tedavisinde Kullanılmak Üzere Yeterli Antivirallere Sahip

Küba Biyoteknoloji Endüstrisi Covid-19’un Tedavisinde Kullanılmak Üzere Yeterli Antivirallere Sahip

Geçtiğimiz Cuma günü Kübalı yetkililerce yapılan açıklamada, Çin’de Covid-19’un tedavisinde de kullanılan antiviral ilaçlar konusunda hem Küba’ya hem de diğer ülkelere yetecek düzeyde rezerve sahip olunduğu belirtildi.

Devlet kurumu BioCubaFarma’nın Başkanı Eduardo Martinez, çok sayıda ülkeden bu ilaçlar konusunda talep aldıklarını ve ülke için gerekli miktarları riske atmadan bu taleplere cevap verebileceklerini belirtti.

BioCubaFarma, koronavirüs tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanılan antiviral Interferon Alfa 2B’yi üretmektedir. İlaç, Ocak ayından bu yana Çin’in Jilin eyaletindeki Çin-Küba ortak fabrikası ChangHeber’de de üretilmektedir. Interferon, Küba biyoteknoloji endüstrisinin en önemli ürünlerinden biridir ve HIV, insan papilloma virüsü, Hepatit B ve C gibi viral enfeksiyonlara karşı kullanılmaktadır.

BioCubaFarma, Latin Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’dan toplamda 15 ülkenin ilaç hakkında bilgi ya da tedarik talep ettiğini açıkladı.

Havana Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (CIGB) Müdürü Eulogio Pimentel, Küba’nın, Çin’de enfekte olan herkesin tedavisinde kullanılmak üzere gerekli envantere sahip olduğunu söyledi.

BioCubaFarma Yöneticileri, ABD ablukasının kışkırtmalarına rağmen, koronavirüs tedavisine yardımcı olabilecek olan 22 ilacın güvenli olduğunu söyledi.

Küba’da 3’ü İtalyan turist ve biri Küba vatandaşı olmak üzere toplam 4 koronavirüs vakası bildirilmişti.
Ülke, Amerika Kıtaları ve Karayipler’de enfeksiyon bulgusunun ortaya çıktığı en son ülkelerden biriydi.