‘Karayip Fırtınası’ Ana Fidelia Quirot, emeklilik günlerini anlattı

Küba’nın rekorlara imza atan atleti, ‘Karayip Fırtınası’ lakaplı Ana Fidelia Quirot, Granma’ya emeklilik günlerini anlattı.

Uluslararası koşu yarışlarındaki başarısıyla “Karayip Fırtınası” ününü kazanan Kübalı atlet Ana Fidelia Quirot Moret, sokakta durup, onunla fotoğraf çekilen, sohbet eden veya uluslararası arenadaki başarıları için basitçe sevgi ve şükranlarını sunan yurttaşlarını selamlamaktan büyük bir keyif alıyor. 

Küba’nın resmi yayın organı Granma, son zamanlardaki çalışmaları hakkında Quirot Moret’le görüştü. 

23 Mart 1963, Palma Soriano (Santiago) doğumlu Kübalı eski atlet, 1988-1991 Grand Prix yarışlarında ülkesine altın madalyayı götürmüş ve 1988 İbero-Amerikan Şampiyonasında “en başarılı sporcu” ödülüne layık görüldü. Dahası, 1987-1990 yılları arasında 800 metre yarışlarında 39 kez arka arkaya ve 1990 yılında 15 ayrı 400 metre müsabakasında ipi göğüsledi. Quirot Moret, 1987, 1988, 1989, 1990 ve 1991 yıllarında “en seçkin Kübalı atlet” ünvanını kazandı ve aynı zamanda başarılarını onurlandırmak adına kendisine, 13 Eylül 1995 tarihinde,  Fidel Castro tarafından spor ödülü takdim edildi.

Küba Atletizm Federasyonu ve Ulusal Atletler Komisyonu’yla işbirliği içerisinde olduğunu söyleyen atlet, ülke geneli ve civarındaki atletizm yarışlarını diriltmeyi amaçlayan programa destek verdiğini belirterek;  “Bugün ülkemizde ciddi bir atlet açığı var ve Silvio Leonard, Aurelia Pentón, Silvia Chivás, Alberto Juantorena gibi figürlerin parladığı zamanların olduğunu da hatırlatmalıyız. Orta ve tüm Amerika’da düzenlenen kısa mesafe koşu müsabakalarında zirveye ulaşmak istiyoruz” diyerek mevcut durumun önemini vurguladı.

Önümüzdeki Olimpiyat Oyunları için beklentilerini aktaran atlet, “Günümüze baktığımızda, sırıkla atlama ve disk atma alanlarında uluslararası kıstasları karşılayabilecek potansiyelimiz var. Son zamanlarda ‘erkekler kısa mesafe bayrak yarışı’ alanını güçlendirmek adına çaba sarf ediyoruz” dedi.

‘ORTA VE TÜM AMERİKA OYUNLARI HEDEFİMİZ’

Sırıkla atlama alanında Yarisley Silva ve disk atma alanında Denia Caballero’nun umut vaad eden atletler olduğunu smyleyen Qirot Moret, “Bu iki isim, kendilerini çoktan dünya çapında tanıttılar bile. 200 metrede Reynier Mena, 400 metre engellide Zurian Hechavarría, gülle atma alanında Yaniuvis López, uzun atlamada Paula Beatriz Álvarez ve 400 metre engelli alanında Leandro Zamora; her biri yetenekli ve gelecek vaad eden isimler” ifadelerini kullandı.

Ana Fidelia, Fidel Castro ve Muhammed Ali ile birlikte…

Geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen Ulusal Şampiyona Küba Kupası hakkında konuşan atlet, “Üç adım atlama alanında yarışan ve bu alanda evrensel standartları yakalayan genç atletlerimizin performansından sahiden hoşnut kaldık. Eğer idmanlarına devam ederlerse, yaklaşmakta olan uluslararası yarışlara katılacak kadar ilerleme kaydedebilirler. Üç adım atlama alanında 17 metreyi aşan atlamalarıyla en iyi erkek atlet seçilen Andy Díaz’dan söz ediyorum. Genç atlet 17.40 metreyle kişisel rekorunu bile kırarak altını kazandı” dedi.

Günümüzde Kübalı atletlerin önündeki hedeflerden söz eden Quirot Moret; “Esas hedef, çok daha iyi sonuçlar elde ederek Küba’yı uluslararası platformlara taşımak. Özellikle de Orta ve tüm Amerika oyunlarına” dedi.

ŞEKER TÜKETMİYOR, EGZERSİZ YAPIYOR

Emeklilik günlerinde kendisini nasıl hissettiği sorulan atlet; “Çok sağlıklı ve zinde hissediyorum, yıllarca süren yüksek performanslı sporun fiziksel etkilerini azaltmak için eğiticilerin tavsiyelerine uyuyorum. Spor hekimliği uzmanlarının tavsiyelerini yakından takip edip günlük fiziksel egzersizler yapıyorum. Daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayı önemsiyorum” yanıtını verdi.

Ana Fidelia, oğlu ile birlikte…

Her zaman sağlıklı yiyecekler tükettiğinden, yüksek kaloriler ve şekerden uzak durduğunu söyleyen Quirot Moret; “Kolestrol ve diğer kronik hastalıklarla ilgili sağlık göstergelerimi takip ediyorum. Bir sürü meyve ve sebze, az karbonhidrat yiyorum” dedi.

Okurlara mutlaka fiziksel aktivite düzeylerini artırmaları gerektiğini söyleyen atlet, hayalinin çocuklarının üniversiteden mezun olduğunu görmek istediğini belirtti.

http://haber.sol.org.tr/spor/karayip-firtinasi-ana-fidelia-quirot-emeklilik-gunlerini-anlatti-194594