José Martí Küba Dostluk Derneği Türkiye Buluşması

 

José Martí Küba Dostluk Derneği olarak bugün gerçekleştirdiğimiz dijital toplantımız hem derneğimiz hem de üyelerimiz için yeniden bir araya gelmenin heyecanı ve özlemiyle, ekranlarımızı fark etmeyip kendimizi yan yana hissettiğimiz bir coşkuyla tamamlandı. 

Üyelerimizin sıkça Küba ile olan gönül bağlarını samimi şekilde vurguladığı toplantımıza tüm Türkiye’den 60’dan fazla üye ve dostumuz katıldı. 

Toplantımız kısaca derneğimizin tanıtımı ve son aylarda gerçekleştirdiğimiz önemli kampanya, yazılı ve görsel yayınlarımızın aktarımı ile başladı. Bu bölümde kurulduğu 2005’ten bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan afetlerin ardından gidip gönüllü sağlık hizmeti vermiş olan Henry Reeve Tugayı’nın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi için tamamlanan başvurumuzu, La Colmenita “Küçük Arı Kovanı” Çocuk tiyatrosu röportajımızı, Küba’nın Çernobil felaketinden etkilenen çocuklara dönük uyguladığı sağlık destek programı belgeseli Saşa’yı ve Nisan ayı içerisinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da düzenlediğimiz ablukaya karşıtı Küba ile dayanışma etkinliklerimizi paylaşma fırsatı bulduk. 

Ardından Dernek Başkanımız Yiğit Günay, hem bizlerin Küba’ya hem de Küba’nın bizlere olan ihtiyacını vurgulayarak konuşmasına başladı. Günay, yarım asırdan fazla süredir devam eden ve insanlık suçu olan ABD ablukasının Küba’ya olan etkileri, 23 Haziran 2021’de gerçekleştirilecek BM Küba ablukası oylaması, pandemi ile birlikte alınan turizm darbesinin ülke koşullarını daha da zorlaştırması gibi güncel gelişmeleri bizimle paylaştı. 

Toplantımızın ikinci bölümü ise üyelerimizin Küba ile ilgili deneyimlerini, duygudaşlıklarını ve dayanışma konusundaki istekliliklerini aktardığı sohbet ortamında ilerledi. Hepimizin yeniden heyecan bulduğu toplantımızın devamında üyelerimizin önümüzdeki döneme dair etkinlik önerileri bizleri çok mutlu etti.

Toplantımıza Küba eğitim sistemini anlatan “Devrimin Alfabesi” kitabı yazarı Derya Ünlü’nün katılması, ortak yapabileceğimiz etkinliklerle ilgili birlikte düşünmemize olanak açtı.  

2021 yılı içerisinde gerek dijital, gerek fiziki, açıkhava buluşmaları ile bir arada olacağımız günler ve birlikte üreteceğimiz etkinlikler için şimdiden heyecan duymaktayız.

Tüm üye ve dostlarımıza kattıkları değer için teşekkür ederiz.

Etkinliklerimizden haberdar olmak için [email protected] adresi üzerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

José Martí Küba Dostluk Derneği