JOSÉ MARTÍ ANKARA’DA ANILDI


José Martí 166. Doğum Yıldönümünde Ankara’da anıldı

28 Ocak 2019 Pazartesi Küba Büyükelçiliği’nin çağrısı ve ev sahipliğinde Ankara’daki José Martí Parkı’nda Küba’nın Ulusal Kahramanı José Martí anıldı.

Anmanın açılış konuşmasını yapan Ankara’daki Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Nuñez Küba’nın bağımsızlık önderi José Martí’nin antiemperyalist ve halkların birliğinden yana olan yönlerine değinirken şu sözleri kaydetti: “Bugün, ne yazık ki, en sert ABD saldırganlığı, Beyaz Saray’ın mevcut yönetimiyle yeniden düzenleniyor.
Bu konudaki ciddiyetlerini Latin Amerikalı komşularını damgalayan bir duvarın inşasıyla, Küba’ya karşı uyguladıkları ablukayı benzeri görülmemiş bir seviyeye taşımak konusundaki son tehditleriyle göstermektedirler. Artan müdaheleci politikalarıyla ve bugünlerde gambot çağına dönüşleriyle bölgemizi barut fıçısına dönüştürebilirler.”

Büyükelçi Nuñez’den sonra sözü alan Çankaya Belediyesi Dışilişkiler Müdürü Ethem Torunoğlu ise iki ülke halklarının antiemperyalist yanının José Martí gibi Fidel Castro ve Mustafa Kemal Atatürk’te cisimleştiğini vurguladı.

Anmanın son konuşmasını derneğimiz adına Hakan Bulut yaptı. Konuşmasında José Martí’nin sonraki dönemlerde Fidel Castro ve yoldaşlarına esin oluşturduğunu kaydeden Bulut şu sözleri dile getirdi: “Küba bizlere geçtiğimiz yıl boyunca benzerine ender rastlanır bir katılımcı demokrasi örneğini göstermiş ve anayasa taslağı ülkenin dört bir tarafında halkın görüşlerine sunulmuştur. Egemen Küba halkının verdiği geribildirimlerle anayasa taslağı son halini almıştır. Önümüzdeki ay 24 Şubat günü ise Küba halkı yeni anayasa taslağını oylayacaktır. Bu süreçte Küba halkının ve de devrimci hükümetin yanında olduğumuzu ifade ediyor ve Küba için “Evet” diyoruz. Si por Cuba!”

Anma’ya Dışişleri Bakanlığı Amerika Genel Müdür Yardımcısı Gülcan Akoğuz’un yanı sıra Venezuela, Meksika, Kosta Rika, Ekvador, Peru, Guatemala, Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Panama elçilikleri de katıldı.

Anmada Ankara’da yaşayan Kübalı yurttaşlar ile Türkiye’li Küba dostlarıyla birlikte José Martí anıtının sanatçısı heykeltıraş Metin Yurdanur da bulundu.