İşte Venezuela’da yaşananların perde arkası!

Venezuela’da Bolivarcı hükümet karşıtı protestolar 64. günü geride bıraktı. Hükümet, ABD destekli sağcı muhalefeti defalarca şiddetten uzak durmaya ve diyaloğa çağırsa da faşist güçler kendilerine gelen çağrıları yanıtsız bıraktı.

ABD destekli sağcı muhalefet, özellikle başkent Karakas’ı hedef alırken, bir taraftan da büyük medya şirketlerinin karşı propagandası ile dünya kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor.

Venezuela’da yaşanan gerilimin dünya kamuoyuna “barışçıl gösterilere saldırıyorlar” şeklinde pazarlandığını vurgulayan Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, ülkesinde yaşananların perde arkasını basın mensupları ile paylaştı.

Sözlerine “Venezuela birçok cephede savaş vermekte. Ekonomik, finans, diplomatik ve iletişim cephesi. Kirletilmiş basın kuruluşları emperyalizme uşaklık ediyor” diyerek başlayan Büyükelçi Reyes, “Bu kirletilmiş basın kuruluşları hikayeler yaratıyorlar. Ve bu hikayeler insanların bir şekilde yüreklerine dokunan hikayeler oluyor. Bunu aynı zamanda ekranlardan gösteriyorlar” dedi.  

‘LİBYA’DA, SURİYE’DE YAPTIKLARINI GÖRDÜK’

“Emperyalizmin başkentinden ulus devletlerin bürokrasisini yapısını çökertmeye çalışıyorlar. Sözde bölgesel yönetime doğru bir eğilim söz konusu” diyen Reyes, “Ve bunun için ‘özgürlük arayışı’ içerisinde olan sözde liderler ortaya çıkarıyorlar. Zaten biz bunları daha önce, Ukrayna’da, Mısır’da, Libya’da, Suriye’de yaptıklarını gördük. Elbette, hükümetler çökertilmeden önce uluslararası kamuoyunda prestijlerini yerle bir etmeye çalışıyorlar. Dışarıdan alınan finans yardımıyla yaratılan kaos ortamı ve protestolarla devletin istikrarsızlaştırılması öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Dünya basının Venezuela’da olup, bitenleri yakından takip etmesinden memnun olduklarını belirten Reyes, “Ama diğer taraftan da böylesine şiddet olaylarının yaşandığı bir kıtada, objektiflerin diğer ülkelere çevrilmiyor olması da bizi meraklandırıyor” dedi.

Bahsettiği şiddet olaylarını Meksika örneği üzerinden detaylandıran Büyükelçi, Meksika’da yaşanan şiddet olaylarında sadece geçen sene 23 bin kişinin öldüğünü vurguladı. Reyes, faili meçhule kurban giden 43 öğrenci için Meksika hükümetinin kılını bile kıpırdatmadığını bildirdi. Reyes, ayrıca Kolombiya’da kiralık katillerle basın çalışanlarının hedef alındığını ve geçen sene 116 insan hakları savunucusunun öldürüldüğünün altını çizdi. Büyükelçi bu sayının Honduras’ta 123’e ulaştığını hatırlattı.

‘EFENDİ’DEN EMİR ALMADIK’

Avrupa’nın emirlerini Washington’dan aldığına dikkat çeken Büyükelçi,  “Venezuela’da neoliberal ile ilerici politikaların karşı karşıya gelmesinden ziyade, Monroe Doktrini ile Bolivar Doktrini’nin birbirleriyle karşı karşıya geldiklerini görüyoruz” dedi. Trump’ın “ABD’yi eski günlerine döndüreceğiz” sözlerini hatırlatan Reyes, ABD’nin bunu yapmak için çok fazla enerji kaynağını kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Reyes, “Venezuela, dünya üzerinde en büyük petrol rezervlerine sahip ülke. Venezuela’nın güneyinde de çok çeşitli maden yatakları var. Ve bu maden yataklarında büyük cevherler bulunmakta. Condoleezza Rice’ın da zamanında söylediği gibi; ‘Venezuela kıtanın kalanı için kötü bir örnek’. Diğerleri gibi, kasabın önünde ciğer bekleyen kedi gibi beklemiyor. Önceki ABD Başkanı Obama’nın çıkardığı kanun hükümde kararnameyi de biliyoruz. Venezuela ABD’nin milli güvenliği için sıra dışı ve doğrudan tehdittir’ demişti. Bunu söylemesinin nedeni Venezuela’nın asi olması, ‘efendi’den hiçbir şekilde emir almamasıydı” şeklinde konuştu.

Venezuela’nın operasyon kordonu altına alındığının altını çizen Büyükelçi, başkent Karakas’ta kiralık katillerin ve uyuşturucu kaçakçılarının izlerinin bulunduğunu ve Kolombiya stilinin işlediğine dikkat çekti. Geçen hafta polisin bir otobüsü durduğunu ve içindeki 52 kişiyi tutukladığını anlatan Reyes, otobüsün içinde çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini, yine söz konusu 52 kişinin uluslararası basının bulunduğu bölgede “barışçıl gösteriler”e katılmak için gitmekte olduklarını söyledi.

‘KARAKAS’TA YAŞANANLAR SAF FAŞİZMDİR’

Reyes, geçen hafta sağcı muhalefet tarafından bir gencin, önce dövüldüğünü sonra da üzerine benzin dökülerek yakıldığını anımsattığı konuşmasında, öldürülen gencin “Chavezci olmadığını” anlatmaya çalıştığını ve sadece renginden dolayı saldırıya maruz kaldığını ifade etti. Reyes, yaşananları “Şu anda Karakas’ta gördüğümüz saf bir faşizmdir” sözleriyle özetledi. Reyes, ayrıca muhalefetin liderlerinden Leopoldo Lopez’in hapis cezasını onayan 37 yaşındaki yargıcın öldürüldüğünü hatırlatırken, Lopez’in yargıç Nelson Moncada’yı duruşma sırasında tehdit ettiği bilgisini de paylaştı.

‘ÖLENLERİN ÇOĞUNLUĞU BOLİVARCI’

64 günde ölen 160 kişinin büyük çocuğunluğunun Bolviarcı hükümeti destekleyen Venezuelalılar olduklarını ifade eden Büyükleçi, ölenlerin bir kısmının da gerilimden uzak duran vatandaşlar olduklarını söyledi.

Reyes, Amerikacı sağ muhalefetin yapmak istedikleri hakkına şunları söyledi:

“Hükümeti dayanamayacağı bir noktaya sürüklemek istiyorlar. Hükümetin üstü düzey yöneticilerini istifaya zorluyorlar. Ama hükümetimiz zorlamalar olsa da istifa etmedi. Venezuela’da güçler ayrılığının 5 ilkesi hala devam ediyor. Ancak güçler ayrılığının 5’te 5’i değil, 5’te 4’ü sorunsuz çalışıyor. Çünkü, yasama gücü olan meclis, muhalefetin elinde. Kurumsal krizi başaramayınca halk asker arasındaki ittifakı çökertmeye çalıştılar. Onu da başaramadılar”

DİPLOMATİK KISKAÇ, EKONOMİK BASKI

Avrupa Parlamentosu ve Amerikan Devletleri Örgütü gibi kurumların Venezuela’yı diplomatik kıskaca almaya çalıştıklarını belirten Reyes, ülkesinin finansal baskı altında tutulduğunu ve halkın ekonomik dar boğaza sürüklenmek istediğini vurguladı. Reyes, muhalefetin gösteri ve protesto hakkını da özelleştirmeye çalıştığını ifade ettiği konuşmasına “Bazı çetelere para ödeyip halkın yoğun yaşadığı yerlerde gösteri yapmalarını, sorun çıkarmalarını istiyorlar. Bu gösterilerin Karakas’ın orta ve ortanın üstü sınıfların yaşadığı mahallelerde yaşandığını görüyoruz” şeklideki sözleriyle devam etti.

MADURO: HERKES KARTLARINI MASANIN ÜSTÜNE  AÇSIN

“Amerikan Devletleri Örgütü ve Avrupa destekli muhalefetin seçim takvimini öne aldırmaya çalışıyordu” diyen Büyükelçi, “Cumhurbaşkanımız Nicolas Maduro’nun çok ustaca hamle yaptığını söylemek yerinde olacaktır. Bu hamle de, muhalefetin seçim planlarını alt-üst etmiş durumda. Maduro, ‘herkes kartlarını masanın üstüne açsın, bakalım kim ne yapabilir’ dedi. Ve bu şekilde ‘Milli Yasama Meclisini göreve çağıralım’ dedi. Ve milli yasama meclisi tarafından alınacak karar Cumhurbaşkanı Maduro’nun yetkilerinin çok çok üzerinde. Çünkü Kurucu Yasama Meclisi gücünü tabandan yani halktan alıyor. Hiçbir erk ya da kuvvet Milli Yasama Meclisi tarafından alınan kararları sorgulayamaz, değiştiremez, geri çeviremez” ifadelerini kullandı.

Reyes, Maduro’nun “Kurucu Meclis” çağrısının” yaptığı çağrıya iştirak edeceklerin, sadece siyasi partiler olmadığını ve bu durum sayesinde Amerikancı muhalefetin sağlam bir tokat yediğini söyledi. Reyes, halkın ve toplumun tüm parçalarının arzu etmesi dahilinde kurucu mecliste yer alabileceğine dikkat çekerken, ülkedeki yerli topluluklarla, engellilerin de ilk defa anayasa yazımında yer alacaklarını ve Kurucu Meclis’in Temmuz’da çalışmalara başlayacağını bildirdi.

‘TÜRKİYE KARIŞMIYOR’

Reyes, Türkiye’deki basının Avrupa ve ABD basınına göre daha tarafsız şekilde Venezuela’yı haberleştirdiğini düşündüklerini söylerken, Türk hükümetinin de iç işlerine karışmadıklarını bildirdi. Reyes, istediklerinin zaten bu olduğunu; tüm dünya ülkelerinin Venezuela’nın iç işlerine saygı göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Ercan Bekçi

http://haber.sol.org.tr/dunya/iste-venezuelada-yasananlarin-perde-arkasi-199016