İrlanda’dan Fidel Castro açıklaması: İnsanlığa olan borcumuzu ödeyelim, bankalara olan borcumuzu değil

İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins, Küba Devrimi’nin tarihsel lideri Fidel Castro’nun ölümüyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Higgins, açıklamasında Fidel’in modern Küba’nın kurucusu olduğunu belirterek, Fidel’in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Açıklamada Küba Devrimi’nin ardından Küba’da büyük bir siyasi ve toplumsal değişim yaşandığı söylenirken, bu devrimin yalnızca Fulgencio Batista’nın darbesini değil, sonraki yıllarda yaşanan ekonomik izolasyonu da aştığı belirtildi.

EŞSİZ BİR KALKINMA YOLU

İrlanda Devlet Başkanı, Fidel’in 600 suikast girişiminden kurtulduğunu hatırlatarak, Küba’nın eşsiz ve bağımsızlıkta kararlı bir kalkınma yolu izlediğini belirtti.

Michael D. Higgins, açıklamasında Küba’nın başarılarından söz ederek, ülkenin yıllar önce %100 okuma yazma oranına ulaştığını, dünyada en çok takdir toplayan sağlık sistemlerinden birine sahip olduğunu, diğer Latin Amerika ülkelerine benzer büyüme rakamları yakalamasına karşın, eşitsizlik ve yoksulluğun bu ülkere nazaran çok daha az olduğunu vurguladı.

YALNIZCA KALKINMA SORUNU DEĞİL, AMBARGOYLA DA MÜCADELE

Fidel’in yalnızca kalkınma sorunlarıyla değil, ülkeye ABD tarafından uygulanan ambargoyla da mücadele etmek zorunda kaldığına işaret eden Higgins, Birleşmiş Milletler’deki ülkelerin büyük kısmının bu ambargoyu eleştirmekte olduğunun altını çizdi.

Açıklamada Fidel Castro’nun “alternatif bir küresel iktisadi ve toplumsal düzen arayan liderler kuşağından” olduğunu söylenirken, Fidel’in Birleşmiş Milletler konferanslarında küresel açlığa ve uluslararası borçlara karşı yaptığı açıklamalardan bahsedildi.

Higgins, 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda kendisinden uzun bir konuşma yapması beklenen Fidel’in, kısa bir konuşma yaparak konuşmasını “Bırakın insanlığa olan borcumuzu ödeyelim, bankalara olan borcumuzu değil” sözlerini hatırlatarak Fidel’in yalnızca kendi halkının özgürlüğü için değil, tüm baskılanan ve dışlanan halklar için mücadele ettiğini vurguladı.

İrlanda Devlet Başkanı, Fidel Castro’nun “dünya liderleri arasında bir dev olarak hatırlanacağını” söyledi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/irlandadan-fidel-castro-aciklamasi-insanliga-olan-borcumuzu-odeyelim-bankalara-olan-borcumuzu