ICAP’ın yeni başkanı Fernando Gonzalez Llort

Dünyanın “Küba Beşlisi” olarak tanıdığı beş Kübalı kahramandan biri olan Fernando Gonzalez Llort, Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü başkanlığına seçildi.

Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü’nde (ICAP) dün gerçekleşen görev değişikliği sonucunda enstitü başkanlığını sekiz yıldır başarıyla sürdüren Kenia Serrano Puig, görevini Fernando Gonzalez Llort’a devretti.

Dünya halkları arasındaki dostluk bağlarının pekişmesi ve Küba’yla dayanışma hareketinin güçlenmesi için faaliyet yürüten ICAP’ın yeni başkanı Fernando Gonzalez Llort, tüm dünyada Küba Beşlisi’nin üyesi olarak tanınıyor.

Miami kökenli karşıdevrimci grupların Küba’ya dönük terör saldırılarını önlemek amacıyla bu gruplar arasına sızan ve casuslukla suçlanarak ağır hapis cezalarına çarptırılan Küba Beşlisi, ABD hapishanelerinde geçirdikleri 15 yıl boyunca kararlı yurtsever tutumlarıyla Küba’nın gururu olmuş ve geçtiğimiz yıllarda serbest bırakılmıştı.

Fernando Gonzalez Llort, Küba halkının özgürlük ve egemenliği için verdiği örnek mücadele nedeniyle Küba Cumhuriyeti Kahramanı nişanını taşıyor.

JMKDD