Gerardo’ya Devrimi Savunma Komitelerinde yeni görev

Küba Devrimi Savunma Komiteleri (CDR) Ulusal Yönetimi, yaptığı bir açıklamayla, Devrimi Savunma Komiteleri’nin  Ulusal Koordinatör Yardımcılığına Küba 5’lisi olarak bilinen istihbarat grubunun üyesi Gerardo Hernandez Nordelo’nun atandığını duyurdu.

Devrimi Savunma Komiteleri, Küba halkının en geniş kitlesel örgütünü oluşturuyor. Yaşça en küçük çocuklar dışındaki nüfusun neredeyse tamamını kapsayan Komiteler, Küba’nın emperyalist bir saldırı karşısındaki savunmasının “bütün halkın savaşı” stratejisine uygun olarak yürütülmesini sağlamak üzere, devrimin hemen sonrasında kurulmuş, sokak sokak örgütlenmiş bir yapı.

Devrimi Savunma Komiteleri, Küba’nın askeri savunmasının yanı sıra, Küba devrimci hükümeti tarafından halk sağlığı (aşılama, doğal afet) vb. alanlarda da işlevli kılınan bir örgüt niteliğine sahip.

Küba Cumhuriyeti’nin, tüm dünyada Küba 5’lisi olarak bilinen istihbarat grubu, 1990’lı yıllarda, ABD’nin Miami kentinde yerleşik devrim karşıtı grupların Küba’ya yönelik terörist saldırı planlarını önceden haber alabilmek amacıyla bu kente gönderilmiş bir birimdi.

Kübalı istihbaratçılar, 1998 yılında ABD tarafından tutuklanmış, ABD’nin ulusal güvenliğine yönelik olarak hiçbir tehdit oluşturmadıkları halde, uzun süren hapis cezalarına çarptırılmış ve ABD’deki çeşitli cezaevlerinde uzun yıllar hapis yatmışlardı.

5’linin iki üyesi süreç içinde kendilerine verilen cezaları tamamlayarak özgürlüklerine kavuşmuş, geri kalan üçü Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri Raul Castro Ruz’un ABD yönetimi nezdindeki girişimleri sonucunda Obama tarafından 2014 yılında salıverilmişti.

Gerardo Hernandez Nordelo bu atamaya dek, Küba Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rektör Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi. Gerardo, halen Küba Cumhuriyeti Ulusal Halk İktidarı Meclisi’nin (Küba Parlamentosu) bir üyesi.