Fidel’in külleri Jose Marti’nin yanıbaşında toprağa verildi

Küba Devriminin lideri Fidel’in külleri, Santiago de Cuba kentinde bulunan Santa Ifigenia Mezarlığında, Küba saatiyle Pazar sabahı 9.00 sularında, Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarından Jose Marti’nin yanıbaşında toprağa verildi.

Fidel için, 25 Kasım günü büyük devrimcinin hayatını kaybetmesiyle başlayan dokuz günlük ulusal yasın son gününde Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun sözleriyle, basit bir cenaze töreni düzenlendi.

Fidel’in külleri Havana’yı 30 Kasım günü terk etmiş ve dört gün boyunca tüm Küba’yı boylu boyunca geçerek Cumartesi günü defin için Santiago de Cuba kentine gelmişti.

Fidel’den geriye kalanlar Santiago de Cuba kentinde Cumartesi gecesi, yüzbinlerce Kübalı’nın “Ben Fidel’im” sloganlarıyla karşılanmıştı.

Fidel’in külleri Jose Marti mozolesinin hemen yanında toprağa verildi. Bu hafta boyunca milyonların katıldığı törenlerin tersine efsanevi lider için yapılan son tören oldukça sadeydi. Fidel, konuşma yapılmayan ve yalnızca ailenin ve bazı hükümet yetkililerinin katıldığı kısa bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

 fidel1

fidel2

fidel3

fidel4

http://haber.sol.org.tr/dunya/fidelin-kulleri-jose-martinin-yanibasinda-topraga-verildi-177925