Eskişehir’de ‘Küba’da eğitim’ tartışıldı

Eskişehir’de Jose Marti Küba Dostluk Derneği ve Solcu Liseliler’in beraber düzenlediği “Küba’da Eğitim” etkinliği Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Derya Ünlü’nün katılımıyla Adım Sanat’ta gerçekleştirildi.

Eskişehir’de bugün Jose Marti Küba Dostluk Derneği ve Solcu Liseliler’in ortaklaşa düzenlediği etkinlikte “Küba’da Eğitim” tartışıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Aslı Demir yaptı. Açılış konuşmasına Küba insanın zenginliğinden bahsederek başlayan Demir, “Küba’yı ziyaret edenler Kübalı insanların yoksul olduğunu gördüklerini söylerler oysa ki Kübalı insanlar yoksul değil zenginlerdir. Abluka altındaki küçücük bir ada ülkesinin zenginliği, insan yetiştirmenin, insanca yaşayabilmenin zenginliğidir. Küba bütün dünyaya kafa tutmuş bir yandan da başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermiştir. Şimdi bu zenginliğin sırrını öğreneceğiz” ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmasının ardından söz alan Derya Ünlü, sunuma devrim öncesi ve devrim sonrası Küba’da okur-yazarlık istatistiklerini aktararak başladı. Küba’nın devrimden sonra eğitim sisteminde hedeflediği değişiklikleri anlatan Ünlü, “Fidel 1960 Birleşmiş Milletler konuşmasında okur-yazmazlığı ortadan kaldıracağını söylemiştir. 1961 yılında ülkenin büyük çoğunluğu okur-yazmazlıktan kurtarılmıştır” ifadelerini kullandı. 

Ablukanın Küba’ya verdiği zararlardan bahseden Ünlü, Amerika’nın ekonomik olarak Küba’ya 3 günde verdiği zararla Kübalı çocukların tümünün yıllık eğitim masraflarının karşılanabileceğini ifade etti.

Ünlü şunları söyledi:

“Din derslerinin zorunlu olmadığı, öğrencilerin okul öncesi dönemlerinden itibaren sanatla, bilimle, sporla iç içe bir eğitim gördüğü, araştırmaların bilimsel, rekabetsiz bir ortamda özgürce yapılabildiği bir ülkede, eğitim toplumun kendisine nüfuz etmiştir. Öğrencilerin çalışacakları alanları gelecek kaygısı olmadan belirledikleri, öğrenci örgütlenmeleriyle kendi okullarına ve çevrelerine birebir müdahale edebildikleri için Küba şu an birçok alanda Avrupa ülkelerinden çok çok daha ileridedir”

Küba’da biyo-teknoloji alanında ve tıp eğitimindeki gelişmelerden bahseden Ünlü Küba ziyaretlerinden aktarımlar yaptıktan sonra katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla etkinlik son buldu. 

http://haber.sol.org.tr/toplum/eskisehirde-kubada-egitim-tartisildi-190480